Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kirli su rezaleti

  Hürriyet Haber
  06 Aralık 2000 - 00:00Son Güncelleme : 06 Aralık 2000 - 00:01

  Sağlık İl Müdürlüğü suyu kirli çıkan 16 firmayı daha açıkladı. Geçen hafta açıklananlarla birlikte 24'e ulaşan firmalar, sağlık açısından son derece riskli olan bu suların satışına hálá devam ediyor.

  SAĞLIK İl Müdürlüğü, bakteriyolojik incemeler sonunda suyu kirli çıkan 16 firmayı daha dün açıkladı. Geçtiğimiz hafta açıklananlarla birlikte suyu kirli bulunan firma sayısının 24'e ulaşmasına rağmen, sağlık açısından riskli olan bu suların dolumu ve satışı devam ediyor. Valilik kanalıyla, ilçe belediye başkanlıkları ve kaymakamlıklara su istasyonlarıyla ilgili işlemlerin yapılması için talimat verildiğinin açıklanmasına rağmen dün hiçbir işlem yapılmadı. Sağlık Müdürlüğü'nün üretimlerini durdurduğunu açıkladığı su üreticisi firmalara da dün herhangi bir tebligat gitmedi.

  Sağlık İl Müdürü Dr. Osman Karaaslan, suları kirli bulunan firmaların üretimlerinin 1 hafta süreyle durdurulduğunu belirterek, ‘‘1 hafta sonunda sulardan yeniden örnek alınacak. Bu örneklerin sonuçlarına göre faaliyetlerini sürdürüp sürdürmeyeceklerine karar verilecek. Yine kirli çıkarsa, tesisleri süresiz kapatılacak’’ dedi.

  Dr. Karaaslan, kirli bulunan suları satan istasyonlarla ilgili işlem yapılması için Valilik kanalıyla ilçe belediyeleri ve kaymakamlıklara bilgi ve talimat verildiğini söyledi.

  Suyu kirli bulunan Akasya Firması'nın sahibi Dr. Abdurrahman Uras ise kendilerine henüz bir tebligat yapılmadığını söyledi. Uras, ‘‘Suyumuzda ne bulunduğunu öğrenemedim. Müdürlükten kimseye ulaşamıyoruz. Bu ciddiyetsizlik. Ne buldularsa bize tebliğ etmeleri lazım’’ dedi.

  Sağlık İl Müdürlüğü, kaynaklarla ilgili işlemleri kendisinin yaptığını, su istasyonlarının kapatılmasını ise kaymakamlıklar ve ilçe belediye başkanlıklarına bırakıldığını belirtirken, belediyelere henüz böyle bir yazı ulaşmadı.

  Bu arada Sağlık İl Müdürlüğü'nün kirli sular listesinde yer alan İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne ait Hamidiye Kaynak Suları AŞ'den dün yapılan açıklamada, ‘‘Üretimi durdurulan firmalar arasında adı geçen Hamidiye ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi Hamidiye kaynak suyunun hiçbir bağlantısı yoktur’’ denildi. İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri ise, kirli sular listesinde yer alan Hamidiye kaynak suyunun, belediye tarafından işletilen su olduğu konusunda ısrar ettiler.

  Temiz çıkan sular

  Erikli, Elmas Su, Hazer Balaban, Sansu, Saray Kaynak, İpek, Akpınar, Haznedar, Kardelen, Altın Çam, Kristal Kaynak, Buzdağı, Kovanpınar, Hisar, Hamidiye Burgaz, Altın Pınar, Aksa Pınar, Güzel Pınar, Güven Pınar.

  Kirli bulunanlar

  Sırma Kaynak, Akasya, Karakulak, Aqua, Başpınar, Hamidiye (İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin), Ersu, Kum Su, Kuzey Kaynak, Çoban Pınar, Kemer Su, Öz Gümüş Pınar, Dumlupınar, Mercan Kaynak, Yalı Su ve Mispak.

  Daha önce kirli çıkanlar

  Hünkar Su, Koru Su, Özlem Pınar, Sırmakeş, Canpınar, Yuvacık, Şadırvan, Kırkpınar

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı