Kırkpınar'da başpehlivan Ali Gürbüz

08 Temmuz 2012 - 18:56Son Güncelleme : 08 Temmuz 2012 - 19:56

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde başpehlivan Ali Gürbüz oldu.

Yaklaşık 10 dakika peşrev çekerek protokolü ve güreşseverleri selamlayan geçen yılın başpehlivanı Gürbüz ile 2004, 2007, 2008 yıllarının başpehlivanı Kara, daha sonra başpehlivanlık final güreşlerine başladı.

Bir anlamda geçen yılın rövanşına çıkan pehlivanlar, güreşin ilk dakikalarında bir süre birbirini tarttı. Recep Kara'nın müsabakayı hareketlendirmesiyle, pehlivanlar birbirini yenmek amacıyla çeşitli güreş oyunlarını denedi. Bu süreçte Recep Kara'nın bir süre daha baskın güreştiği gözlendi.

YİNE ALİ GÜRBÜZ KAZANDI / FOTO GALERİ

İŞTE SON ANLAR / WEB TV

651. KIRKPINAR GÜREŞLERİ'NDEN KARELER

Normal sürede birbirini yenemeyen iki pehlivan için 10 dakikalık puanlama süresine geçildi. Bu bölümde de üstünlük sağlanamayınca güreşe altın puan bölümüyle devam edildi.

Rakipler birbirini açığa düşürmek amacıyla bu bölümde bir süre atak yapmadan bekledi. Gürbüz'ün atağıyla hareketlenen güreş, tribünleri de coşturdu.

Atağını puana çeviren Ali Gürbüz, 651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin başpehlivanı oldu.

Ali Gürbüz, gelecek yıl, 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde de başpehlivan olursa altın kemerin ebedi sahibi olmaya hak kazanacak.

Final güreşini CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, FILA Başkanı Raphael Martinetti de izledi.

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA ALTIN KEMER

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni izlemek için geldiği Edirne'de, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi tarafından altın kemer armağan edildi.

Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul'dan karayolu ile Edirne'ye geldi. TEM otoyolu Edirne gişelerinde Edirne milletvekilleri Recep Gürkan, Kemal Değirmendereli, Belediye Başkanı CHP'li Hamdi Sedefçi ve çok sayıda partili tarafından karşılanan Kılıçdaroğlu yüzlerce araç konvoyu ile Kırkpıhar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçi'ne geldi. Kılıçdaroğlu, Kırkpınar Başpehlivanlık güreşlerinin final karşılaşmasından önce saat 16.30'da Sarayiçi'ne gelişinde adı anons edilince tribünleri dolduran binlerce güreş sever tarafından alkışlandı. Tribünlerden açılan, 'Biz üç bej değiliz, hepiniz seninleyiz', 'Ermeydanı'na hoş geldiniz' pankartlarını gören Kılıçdaroğlu ayağa kalkarak selamladı.

ALKIŞI YANLIŞ ANLADI

Kırkpınar Başpehlivanlık yarı final güreşinde mücadele eden Ali Gürbüz ile Mehmet Yeşil Yeşil arasındaki mücadele ettiği sırada İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin'in, Ermeydanı'na girdiği anons edildi. Tam bu sırada başpehlivanlık mücadelesi veren Ali Gürbüz hamle yaparak rakibi Mehmet Yeşil Yeşil'den puan alınca güreş severler çoşku ile alkışlamaya ve tezahürat yapmaya başladı. Güreş severlerin alkış ve tezahüratını kendisi için olduğunu sanan İçişleri Bakanı Şahin, tribündeki yerine oturmadan podyuma çıkıp seyircilere el salladı.

ÖZEL SERİNLETME

Kırkpınar Güreşleri'nin yapıldığı Sarayiçindeki kavurucu sıcak altında binlerce seyirce tribünden mücadeleyi izledi. Güreşleri şeref tribünüden izleyen konukların ise sıcaktan etkilenmemesi için özel serinletme sistemi kuruldu.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu güreşleri sol yanında Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, diğer tarafında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile birlikte izledi. Son olarak Sarayiçine gelen İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin zaman zaman Bakan Suat Kılıç ile sohbet etti.

AĞA YENİDEN SEYFETTİN SELİM

Kırkpınar Ağalığı için Sarayiçi Ermaydanı'nda düzenlenen açık arttırmaya 2 işadamı katıldı. Yapılan açık attırmada ağalık koçunu son 200 bin liraya beşinci Seyfettin Selim aldı.

İhaleyi yeniden kazanan Kırkpınar Ağası olan Seyfettin Selim koç ile birlikte Sarayiçi'nde tur attı.

FILA BAŞKANINDAN MADALYA

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği Başkanı Raphael Martinetti Sarayiçi Er Meydanı'nda Kırkpınar Güreşleri'ni izledi. Martinetti, güreşleri birlikte izlediği CHP Lideri Kılıçdaroğlu, İçişleri Bakanı Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç, Edirne Valisi Gökhan Sözer ve Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'ye üstün hizmet madalyası verdi.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'de bu yıl ilk kez Kırkpınar'a gelen Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği Başkanı Raphael Martinetti'ye zembil içinde özel yapılmış bir kıspet ve altın kemer armağan etti.

Ayrıca Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Milli Güreşçi Mahmut Demir'e de zembil içinde kıspet, ve Edirne ibriği armağan etti. Kırkpınar Ağası Seyfettin Selim tüm konuklara ağalık tespiği armağan etti.

Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi daha sonra İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a UNESCO Kültür Mirası listeseni alınan Selimiye Camii'nin kabartma bir tablosunu armağan etti.

DEV TÜRK BAYRAĞI AÇILDI

651. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin  yapıldığı Er Meydanı'nda dev Türk bayrağı açıldı. Saha görevlileri, cazgırlar ve hakemlerce açılan dev Türk bayrağı,  Kırkpınar Başcazgırı Şükrü Kayabaş'ın sunumuyla 10. Yıl Marşı eşliğinde  dolaştırıldı. Türk bayrağı protokol üyeleri ve güreşseverler tarafından ayakta  selamlandı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları { Toplam 5 Yorum }
 • asim mavzer 8.7.2012 23:52:08
  600 senelik..-bir dev gelenek ne yazik ki gelistiremedik.-bir dunya sporu yapamadik
 • MG Pasaoglu 8.7.2012 23:39:23
  Evet, Inglitere futbolu icat etti 150 yil once. Peki ingiliz futbolu nerede? Kulupleri saymaz isek pek de basarili sayilmazlar. Kulupler de zaten birinin mali. Birseyleri karsilastirarak yorum yaparken biraz da dusunelim. Ben Kirkpinarin Kirkpinarda kalmasini yeglerim. Dunyaya TV yayini yapilabilir.
 • ingiltere den 1 turk 8.7.2012 22:40:32
  Ingilizler futbolu 150 senede nerden nereye getirdi, guresi 600 senede edirneden oteye geciremedik
 • Kubilay Han 8.7.2012 19:47:34
  Düşünüyorum da, herhangi bir gelişmiş ülke böyle değerli bir mirasa sahip olsaydı, nasıl sunardı bu müthiş olayı. Daha geleneksel, daha heybetli, daha etkileyici ... insanları bu zamandan alıp, götüren bir sunum olmalı. Günümüz Türk zevksizliği, böyle değerli bir mirası da etkilemiş görünüyor bence.
 • Kubilay Han 8.7.2012 19:44:34
  Müthiş bir olay bu. Ama sunumu üzerinde biraz çalışılmalı sanki. Modern ve gelenekselin uyumu profesyonelce ve estetik bir şekilde vurgulanmalı. Tarihten gelen ögeler ve kurallar mümkün olduğunca korunmalı. Altın kemer böyle bir gelenek için çok itici mesela. Düşünecek çok şey var.
Sayfa Başı
Haberlerözel harekat mülakat tarihiözel harekat parkurupöh parkurupöh sonuçlarıpöh mülakat tarihikpsskpss sonuçları