Spor Haberleri

« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kırkpınar saz heyeti

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Ekim ayında Paris'te sahnelenecek tiyatro oyunu için Antalya'da ikinci kampa giren pehlivanlar, bir yandan da müzisyenliğe soyundu. Manavgat'taki Sol Fulya Otel'de tiyatro oyunu için kampa giren pehlivanlar, provalardan artan zamanlarını müzikle değerlendiriyorlar. Oyunda kullanılacak kostümler henüz hazırlanmadığı için, sadece repliklerini ezberleyen pehlivanlar, çalışmalar biter bitmez soluğu kaldıkları otelin müzik grubunun yanında alıyorlar. Kendilerine ‘‘Kırkpınar Saz Heyeti’’ adını koyan pehlivanlar, ellerine birer müzik aleti alıp çalmaya çalışırken, ortaya ilginç görüntüler çıkıyor.

Ahmet Taşçı kanun, Mehmet Yılmaz ud ve keman, Hasan Gündoğdu darbuka, Ekrem Yavuz tambur, Kadir Ergin ise ud çalarken, grubun yönetmenliğini ise tiyatro oyununun da yönetmeni olan Fransız Pierre Guerchon yapıyor. Henüz tam anlamıyla bir parçayı seslendiremeseler de yaptıkları espirilerle izleyenleri kahkahaya boğan pehlivanlar, kamp sonuna kadar bu işi de başaracaklarını iddia ediyorlar. Öner ŞAN-Volkan GÜRAK/ANTALYA (DHA)

En iyi bizim grup çalar abicim

Belediye Başkanı Varnatopu, daha sonra iki grubun anlaşıp en iyilerden ortak bir kadro kurmasını istedi. Ancak Dindoruk ve Zurnacı, aralarında anlaşma sağlayamadı. Bunun üzerine Başkan, ihaleyi erteledi. En iyi kendi gruplarının çaldığını iddia eden Zurnacı ile Dindoruk, anlaşmalarının mümkün olmadığını belirttiler.

Davulcu ihalesi sonuçsuz kaldı

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri ve Şenlikleri Haftası'nda görev yapacak olan davul zurnacıları belirlemek için yapılan ihale, sonuçsuz kaldı. 639'uncu Kırkpınar Şenlikleri'nde görev yapacak davul zurna ekibi için Edirne Belediyesi ihale açtı. 4 milyar 250 milyon liradan açılan ihalede Turan Dindoruk ile Fariz Zurnacı grupları katıldı. Edirne Belediyesi Meclis Salonu'ndaki ihalede iki grubun kıyasıya çekişince Belediye Başkanı Cengiz Varnatopu, ihaleyi erteledi. Gurbet GÖKÇE/EDİRNE (DHA)


Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler