EDİRNE HABERLERİ

Kırkpınar İçin Bir Araya Geldiler

IHA
10.07.2015 - 16:54Son Güncelleme : 10.07.2015 - 16:55

GÜREŞ FEDERASYONU MHK BAŞKANI TAHİR YILMAZ, BAŞKAN GÜRKAN'A PLAKET TAKDİM ETTİ.

IHA

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz, Marmara Bölge Sorumluları Metin Şen ve Orhan Yavaş Kırkpınar için bir araya geldi.
Edirne Belediye Başkanlığı Meclis Salonunda düzenlenen toplantıda 20-26 Temmuz tarihleri arasında yapılacak Kırkpınar Yağlı Güreşleri görüşüldü. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Kırkpınar’ın dünyanın en eski organizasyonu olduğunu ifade ederek Kırkpınar’ın önemine değindi.
Kırkpınar’ın olmazsa olmazları olduğuna dikkat çeken Başkan Gürkan, "Kırkpınar’ın unsurlarından birini çekseniz, orada eksik kalacağı noktalar var. Örneğin Başpehlivanlar olmadan Kırkpınar olmuyor. Yine cazgırlar olmadan Kırkpınar olmuyor. Yine davul zurna olmadan Kırkpınar olmuyor ve hakemlik müessesi olmadan Kırkpınar olmuyor. Bunlar Kırkpınar’ın 4 temel unsurudur. Gelenekselliği tamamlamak adına Kırkpınar Ağalık müessesi, ağamız var. Bunları bir araya getirdiğinizde düzgün, daha kurallı, daha seyredilir ve gelecek kuşaklara taşınabilir bir Kırkpınar’ı gerçekleştirmiş oluyorsunuz. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, olimpiyatlardan sonra en eski organizasyon. Ama olimpiyatlardan farklı özelliğimiz, onların dönem dönem çeşitli nedenlerle kesintileri var. Ama Kırkpınar 654 yıldır kesintisiz, savaşta barışta, varlıkta yoklukta hep devam etmiş muhteşem organizasyondur. UNESCO insanlığın somut olmayan kültür miras listesindeki Kırkpınar’ın kalıcılığının artırılması ülkemizden ve dünyanın çeşitli yerlerinden Kırkpınar’ı izlemeye gelen güreşseverlere hem keyifli anlar geçirmesini sağlamak, hem de daha seyredilebilirliği sergilemek adına çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kırkpınar’ın güreşler ve festival boyutuyla da bütün unsurlarında yoğun bir çaba var. Geçtiğimiz yıl Kırkpınar’ın getirdiği ortam nezihi adına daha güzel olacak" ifadelerini kullandı.
"SARAYİÇİ PROJESİNİ GELECEK KIRKPINAR’A YETİŞTİRECEĞİZ"
Kırkpınar alanını da içine alan Sarayiçi projesinin onaylandığını belirten Başkan Gürkan, "Projenin içinde büyük bir suni göletimiz olacak. Bu gölette Osmanlı sandalları yüzecek. 5 kilometrelik yürüyüş parkuru, tavuk ormanını da kapsayan bisiklet yolu, başpehlivanlar yolu olacak. Sarayın has bahçesi düzenlememiz olacak. Bu projenin de bittiğini söylemek isterim" dedi.
"KIRKPINAR’I HER YIL YUKARIYA TAŞIYABİLMEK ADINA ÇALIŞIYORUZ"
Türkiye Güreş Federasyonu Merkez Hakem Komitesi Başkanı Tahir Yılmaz ise, "Bu yıl gerçekleştireceğimiz Kırkpınar’ın hatasız bir şekilde tamamlamak ve her yıl yukarıya taşıyabilmek amacıyla, ön eksikleri yerinde tespit etmek adına buraya geldik. Kırkpınar, yağlı güreşin olimpiyatıdır. Kırkpınar bizim çok önemli. Edirne Belediyesi zaten yıllardır bütün organizasyonu üstlenmiş. Biz de hakemliği ile diğer saha içi organizasyonuyla Edirne Belediyesi’ne destek oluyoruz. Yükün büyüğü aslında Edirne Belediyesi’nindir. Biz de işin içinden çıkmak için arkadaşlarımızla birlikte seferber olacağız. Saha içindeki eksikleri tespit edebilmek adına buraya geldik" şeklinde konuştu.
Bölge sorumluları Metin Şen ve Orhan Yavaş da Kırkpınar’ın çalışmaları kapsamında Edirne’de olduklarını kaydederek, sorunsuz bir organizasyon için en iyi şekilde hazırlıklarını yapmaya çalıştıklarını söylediler.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Kırkpınar İçin Bir Araya Geldiler hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 10 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 54’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırkpınar İçin Bir Araya Geldiler haberi güncellenecektir.

  EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ
  23 Eylül 2017, Cumartesi
  • İmsak
   05:12
  • Guneş
   06:54
  • Öğle
   13:17
  • İkindi
   16:42
  • Akşam
   19:18
  • Yatsı
   20:48
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı