« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kırkpınar hayallerine 'maddi' engel

Olimpiyatlardan sonra dünyanın en uzun soluklu spor organizasyonu olarak tarihe ismini altın harflerle yazdıran Kırkpınar, güreşe gönül verenlere bu yıl 6 buçuk asrı geride bırakmanın onurunu yaşatacak.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Edirne Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu yıl özel bir kutlama ile, 6 buçuk asrı geride bırakmasını şenlendirmek istediklerini söyledi.

Birçok projesi olmasına rağmen, maddi noktada sıkıntılar nedeniyle hayallerinin yarım kalmasından endişe duyduğunu ifade eden Sedefçi, şunları kaydetti:
“Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri, bu yıl koskoca 650. yılı geride bırakıyor. Bunu büyük bir coşkuyla kutlamak istiyoruz. Çünkü Kırkpınar bizim düğünümüz, şenliğimiz, şölenimiz. Bununla ilgili ekip arkadaşlarım ve ben çalışıyoruz. Ancak maddi anlamda desteğe ihtiyacımız var. Örneğin, 325 davul, 325 zurna, toplamda 650 davul zurna ekibi kurayım istiyorum. Bu davul zurna ekibiyle Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Devlet Bahçeli'ye kırmızı dipli mumlarla gitmek istiyorum.
Avrupa'daki fuarlara giderek, o kentlerde Kırkpınar patlaması yapmak hayalim var. Bu hayalin maliyeti, giysileri, yol masrafları, harcırahların maliyeti neredeyse 1 milyon lira. Mayıs ayında Newyork'taki Türk Günü'nde Kırkpınar rüzgarı estirmeyi düşünmüştük, onunda maliyeti 250-300 bin lira, şuanda bunu karşılama şansımız yok.”

HAYALİN GERÇEKLEŞMESİ BAŞBAKANIN DESTEĞİNE BAĞLI

650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan randevu istediğini anımsatan Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, “Devlet Bakanımız Hayati Yazıcı'dan, 650. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için 400 bin lira katkı sözü aldım ama bu yetmiyor. Sayın Başbakanımızdan randevu istedim. İnşallah katkı alabilirsek bu hayallerimizi yapma şansımız var” dedi.

650 kişilik davul zurna ekibinin olmaması durumunda başka bir projesi olduğunu anlatan Edirne Belediye Başkanı Sedefçi, şöyle devam etti:
“Dev davul zurna ekibini kuramazsak, başka çözüm yolu var. Onu gerçekleştirmeye çalışacağım. Osmanlı Devleti zafer kazanınca saraydan 101 pare top atılırmış, bende 50 davul, 50 zurna birde şef, 101 kişilik davul zurna ekibi oluşturacağım. Hayalin sonu yok. Kırkpınar için tüm hayallere destek olunmalı. Bu Kırkpınar Amerikalılar'ın elinde olsaydı, herhalde Kırkpınar sayesinde 10-15 milyon turist çekerdi. Bu iş Edirne Belediyesi'nin meselesi değil, ülke meselesi.”

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz