« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kırkpınar davul-zurnayla şenleniyor

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

Edirne Belediye'nin açtığı ihaleyi kazanarak, Kırkpınaüreşlerinde davul-zurna çalan Ekip Şefi AlaattinZurnacı, 4 kuşaktan bu yana Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde, 20 davul 20 zurnayla canlılık getirdiklerini söyledi.

Alaattin Zurnacı, davul-zurna olmadan güreşlerin bir anlam ifade etmeyeceğini belirterek ''Gelinsiz damat, davul-zurnasız güreş olmaz''dedi.

Yalnız Edirne'de değil, yurtdışında da güreşlerde davul-zurna çaldıklarını belirten Zurnacı, şunları söyledi:

''4 kuşaktan bu yana, 68 yıldır Kırkpınar güreşlerine davul-zurnayla canlılık getiriyoruz. İsviçre, Almanya, Hollanda, Yunanistan, Yugoslavya ve Bulgaristan'da da sanatımızı icra ediyoruz. Yurtdışındaki yağlı güreş festivallerinde her zaman tercih edilen ve sevilen sanatçılar arasında yer alırız. Yağlı Güreş Federasyonu ile bağlantılı çalışmalarımız oluyor. 68 yıldır kuşaklar boyu bu işi yaptığımız için işimizi seviyor, canla başla davul-zurna çalıyoruz. Dedem babamı, babam da beni yetiştirmiş. Ben de en küçüğü 5 yaşında olan oğullarımı yetiştiriyorum. Bu gelenek babadan oğula sürüyor.''

DAVUL-ZURNANIN RİTM İŞLEVİ

Ekip Şefi Zurnacı, güreşlerde çalınan davul-zurnayla güreşçinin ''aşka geldiğini'' ifade ederek, ''Bizim enstrumanımızla güreşe ahenk verilir. Çalınan müziğin ritmine göre, pehlivan hırslanır, cengaverleşir'' diye konuştu.


Bunları da Beğenebilirsiniz