EDİRNE HABERLERİ

Kırkpınar Bilgi Ve Dokümantasyon Merkezi Tanıtıldı

IHA
14.07.2015 - 16:58Son Güncelleme :

DÖKÜMANTASYON TANITIM TOPLANTISI

IHA

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın göreve gelmesiyle birlikte, Kırkpınar’ı gelecek nesillere aktarabilmek amacıyla kurulan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.
Deveci Han Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen törende konuşan Edirne Belediyesi Kültür Sanat Danışmanı Ender Bilar, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın göreve gelmesiyle kurulan Kırkpınar Yağlı Güreşleri Festivali Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’nin açılmasıyla, daha önce başlatılan sayısallaştırma çalışmalarının hız kazandığını söyledi.
Kırkpınar’la ilgili birçok bilgiye ulaştıklarını ifade eden Bilar, "Bir kişi Kırkpınar’la ilgili bilgi arama telaşına düştüğünde, hem aradığı bilgiyi hem de doğru bilgiyi bulmakta güçlük çekiyordu. Tüm kurum ve kuruluşlara bir yazı yazarak, proje ile ilgili bilgi verdik, bilgi toplamaya başladık. Kırkpınar’la ilgili 84 kitap kaynağına ulaşmış olduk. Veri tabanına bunlara işledik. Dergileri, katalogları, broşürleri bu veri tabanında topladık. 452 tane basılı materyal tespit ettik. 1920’daki Kırkpınar’la ilgili gazeteler taranarak Edirne’ye getirildi ve veri tabanında topladık. 2 bin 900 adet dergi, yaklaşık 4 bin adet haber bülteni var. Fotoğraf sayımız bugün itibariyle 39 bin 950’ye ulaştı ve her gün yenileri eklenmeye devam ediyor. Video sayısı 275’e ulaştı. Basılı, görsel, dijital bütün materyalleri bu veri tabanında yer alıyor. Kırkpınar’la ilgili tüm bilgiler İngilizce olarak yüklenmeye devam ediyor" dedi.
"KIRKPINAR BİZİM EN BÜYÜK GURUR KAYNAKLARIMIZDAN"
Kültür Varlıkları Koruma Kurulu’ndan Hafızağa Konağı için restorasyon izninin çıktığını ifade eden Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, "Konağı basit bir onarımla yenileyeceğiz. Buraya yapılacak müzenin içerisinde bir Kırkpınar bölümü de olacak. Kırkpınar bizim en büyük gurur kaynaklarımızdan biri. 654’üncüsünü gerçekleştireceğimiz Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin bir öncekinden daha güzel olacağına inanıyorum. Biz nasıl en iyisini yapmak, en mükemmelini yapmak için yolla çıkmışsak, Kırkpınar’da da, Kırkpınar Bilgi ve Dokümantasyon Merkezi’nde de en iyisi yapmak istedik. Bu sistemi en mükemmel hale getirmeyi istiyoruz. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" diye konuştu.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Edirne haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Edirne ilinden Kırkpınar Bilgi Ve Dokümantasyon Merkezi Tanıtıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 14 Temmuz 2015 tarihinde saat 16 58’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırkpınar Bilgi Ve Dokümantasyon Merkezi Tanıtıldı haberi güncellenecektir.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:34
 • Guneş
  08:23
 • Öğle
  13:18
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:51
 • Yatsı
  19:29
Sayfa Başı