Gündem Haberleri

  Kırklareli'nde pano krizi

  Ali Ümit ÜLKER/KIRKLARELİ (DHA)
  13.08.2014 - 08:57 | Son Güncelleme:

  Kırklareli Belediye Başkanlığı’nın Valilik binası ve Vali konağını karşıdan gören sokağa üzerinde Atatürk posteri asılacak olan 7 pano yapılması, polis ekiplerince ‘güvenlik’ gerekçesiyle engellendi. Polis araçlarını pano konulacak alana park edilirken, ‘çalışma engellendi’ haberini alınca İstasyon Caddesi’nde halkla birlikte oturma eylemi başlatan Kırklareli Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Siyam Kesimoğlu, "Gerekçe şudur. Burada oturan vatandaşımız Vali konağını dikizlermiş. Bu ’Kırklareli halkına hakarettir’ dedim. Bunu kesinlikle kabul etmem söz konusu değildir" dedi.

  Kırklareli Belediye Başkanlığı ile Kırklareli Valiliği arasında pano krizi yaşanıyor. Belediye Fen İşleri Müdürlüğü, Valilik hizmet binası ve Vali Mustafa Yaman’ın konağının bulunduğu İstasyon Caddesi’ne Atatürk posterleri asmak için 7 adet pano dikmek istedi. Belediye işçileri panoların koyulacağı alanda çalışırken, Valilik talimatıyla gelen polis ekipleri çalışmalara ‘güvenlik gerekçesiyle’ engel olup araçları pano için açılan çukurların üzerine park etti.

  BAŞKAN OTURMA EYLEMİ BAŞLATTI

  Kırklarelinde pano kriziKırklareli Belediye Başkanı CHP’li Mehmet Siyan Kesimoğlu, çalışmanın polis ekiplerince engellediğini duyunca İstasyon Caddesi’ne geldi. Polisle görüşen Kesimoğlu, panoların yapılmasına izin verene kadar oturma eylemi yapacaklarını açıkladı. Bir ağacın altına oturarak eylem yapan Kesimoğlu’na kısa sürede ‘Atatürk posteri asılmasını valilik engelledi’ söylentilerini duyarak ellerinde Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle gelen halkta destek verdi.

  "VALİLİĞİ DİKİZLERMİŞLER"

  Başkan Kesimoğlu, Öztürk Bulvarı üzerinde Atatürk fotoğraflarının tahrip edildiğini için İstasyon Caddesi’ne proje halinde pano yapmak istediklerini söyledi.

  Polisin engellemesine tepki gösteren ve gerekçe olarak kendisine ‘vatandaşımız Vali konağını dikizler’ denildiğini anlatan Kesimoğlu şunları söyledi:
  "Bulvar üzerindeki Atatürk fotoğrafları orada tahribata uğratıldı. Güvenlik görevlilerimiz bu konuda hiçbir şey yapmadılar. Bende o fotoğrafları güvence altına almak adına İstasyon Caddesi üzerinde 7 tane kaidenin üzerine Atatürk fotoğraflarının konulması için bir proje oluşturduk. Belediyedeki arkadaşlarımız caddenin alt kısmında çalışmaya başladı. Buraya geldiğimizde bu manzarayla karşı karşıya kaldık. Devletin görevlileri, burada çalışan belediye görevlilerini, çalışırken alıkonuldular. Gerekçe güvenlik gerekçesi. Burası kamuya açık bir alan. Bizim buraya yapacağımız kaideye PKK terör örgütünün başkanının resmini koymayacağız. Dünden bugüne emniyet görevlileri benimle görüştüler. Güvenlik gerekçesi ile bu platform üzerindeki Atatürk fotoğrafı ile birlikte burada olmasın. Çünkü panonun etrafında oturma gurupları da olacak. Buranın ne özelliği var ki buraya konmaz. Gerekçe şudur. Burada oturan vatandaşımız Vali konağını dikizlermiş. Ben buna şiddetle karşı çıktım. Bu ’Kırklareli halkına hakarettir’ dedim. Bunu kesinlikle kabul etmem söz konusu değildir. Biz buraya bu platformu yapıp onurla ve gururla koyacağız. Eğer Atatürk’e sahip çıkmak ve onun devrimlerine sahip çıkmak suçsa, bu suçu ben bilinçli olarak işliyorum."

  "EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NA OY VERME CEZASI MI?"

  Başkan Kesimoğlu, panoların yapılacağı güne kadar eylemi sürdüreceklerini ifade ederek, "Pazar gününden itibaren ne denildi? Yeni Türkiye başlayacak. Eğer yeni Türkiye burada yüzde 68 oyla Ekmeleddin İhsanoğlu’na destek oldu diye cezalandırılacaksa, Kırklareli, biz bu yeni Türkiye’ye karşıyız" diye konuştu.

  Kırklareli Valiliği ve Emniyet Müdürlüğü ise konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı