KIRKLARELİ HABERLERİ

Kırklareli'de metan gazından enerji üretilecek

DHA
17.01.2017 - 13:30 |Son Güncelleme :
DHA

 

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)-KIRKLARELİ'de katı atık düzenli depolama sahasında oluşan metan gazının değerlendirilebilmesi ve ekonomiye katkı sağlanabilmesi amacıyla elektrik enerjisi üretimi tesisi kurulması için ilk adım atıldı.

Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ile Vecmec firması arasında sözleşme imzalandı. Kesimoğlu, sözleşmeyi imzalarken yenilenebilir enerji ile daha temiz ve yaşanabilir bir Kırklareli için çalışmaların dört bir koldan sürdürüldüğünü belirterek, bu çevreci tesisin Çevre Dostu Kırklareli'ne katkı sağlayacağını belirtti. Kesimoğlu, alt yapısı 2000 KWH kapasiteli dizayn edilecek olan tesisin yenilenebilir enerji kapsamında ilk etapta 850 KWH Çevre Dostu Enerji üreteceğini belirterek, şöyle dedi:

"Evsel atık düzenli depolama alanlarında organik materyallerin çürümesi sonucu oluşan çöp gazı yüksek konsantrasyonlarda metan içeriği ile yanma ve patlama tehlikesi içermekte, yangın riski oluşturmaktadır. Ayrıca, insan ve çevre sağlığı üzerinde olumsuz etkileri vardır. Kötü koku yaymakta ve bitkileri kurutabilmektedir. Bu nedenle önemli bir sera gazı olan metanın tüm bu etkilerinden korunmak amacıyla kontrol altına alınması zorunludur. Atmosferdeki CO2 (karbondioksit) dengesini bozan, küresel ısınmaya sebep olan ve çevre için oldukça zararlı olan sera gazlarından en önemlisi metan gazıdır. Çöp depolama alanlarında oluşan gazın yüzde 50 den fazlası ise metan gazı içeriyor. Karbondioksit gazına göre 21 kat daha fazla sera etkisine sahip olan metan gazının zararlı etkilerinin ortadan kaldırılması için, toplama bacaları ve boru hatlarıyla toplanan çöp gazının belirli işlemlerden geçirilerek iyileştirilmesi sağlanıyor. Arıtılmış çöp gazı içten yanmalı motorlarda yakılarak önce mekanik enerjiye, ardından da elektrik enerjisine çevriliyor. Enerji üretimi için gerekli miktarın üzerinde olan gaz ise yakma bacasında yakılarak bertaraf ediliyor. Böylelikle zararlı metan gazının geçmişte olduğu gibi atmosfere bırakılması engelleniyor ve emisyonazaltımına katkı sağlanıyor."

Kurulacak tesisin yaklaşık 1.5 milyon Euro'luk bir yatırım olduğunu belirten Kesimoğlu, bu ay içerisinde çalışmaların başlayacağını, 1 yıl içerisinde tesisin tamamlanıp, elektrik üretimine başlanılacağını belirtti.

FOTOĞRAFLI

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Kırklareli'de metan gazından enerji üretilecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 17 Ocak 2017 tarihinde saat 13 30’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırklareli'de metan gazından enerji üretilecek haberi güncellenecektir.

KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ

21 Ekim 2019, Pazartesi
 • İmsak
  05:57
 • Güneş
  07:22
 • Öğle
  13:01
 • İkindi
  15:59
 • Akşam
  18:29
 • Yatsı
  19:50
Sayfa Başı