KIRKLARELİ HABERLERİ

Kırklareli kendi çöpünden elektrik üretecek

DHA
03.05.2017 - 12:33Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ,(DHA)- KIRKLARELİ Yerel Yönetimleri Katı Atık Tesisleri Yapma ve İşletme Birliği (KIRK-KAB 1) tasarrufu ve yönetiminde bulunan katı atık düzenli depolama sahasında oluşan metan gazının değerlendirilebilmesi ve ekonomiye katkı sağlanabilmesi amacıyla elektrik enerjisi üretimi tesisinin temeli atıldı.

Temel atma törenine Vali Yardımcısı Erdoğan Beypınar, Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu ve çok sayıda davetli katıldı. Temel atma töreninde tesisin yapımı üstlenen Vesmec firması adına Uğur Yılmaz bir konuşma yaptı. Yılmaz, Trakya bölgesinde ki ilk bio gaz santralini hayata geçirmenin heyecanını yaşadıklarını belirterek, tesisin çalışma prensipleri hakkında çeşitli bilgiler verdi. Yılmaz’ın ardından KIRKAB-1 Başkanı ve Kırklareli Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu bir konuşma gerçekleştirdi.

Kesimoğlu “Bu projeye 2.5 yıl emek verdik. Büyük heyecan duyuyoruz. Bu serüvenimiz Kanada ile başladı. Her zaman ifade ettiğimiz gibi biz bu çevreyi atalarımızdan miras almadık, çocuklarımızdan emanet aldık. Dünyamızda ve ülkemizde yeni bir sektör olan bio gaz üretiminin kentimize kazandırılmasıyla ilgili Belediye Başkanı ve meclis üyesi arkadaşlarımız ile birlikte Kanada’ya gittik. Buradaki projeyi, tesisi yerinde inceleme fırsatı bulduk. Arkasından Hollanda’da Ukrayna’da orta Avrupa bölgelerinde ileri teknoloji ürünü tesislerin nasıl kullanıldığını inceledik. Bugün burada temelini attığımız proje ile bu incelemelerimizin meyvesini topluyoruz” dedi.

13 Belediyenin çöpünü burada depoladıklarını belirten Kesimoğlu “Yıllık 50 bin ton çöp üretimimiz var. Önümüzdeki süreç içerisinde Lüleburgaz Belediye Başkanlığı’nın başkanlığında KIRKAB-2 içerisinde yer alan belediyeleri de bu sürecin içerisine katmak istiyoruz. Bugüne kadar biz çöplerimizi üstüne para vererek depoluyorduk. Artık bu tamamı ile değişiyor. Biz çöplerimizi vereceğiz ve üzerine para alacağız. 16 yıllık yap-işlet-devret modeli ile bu proje hayata geçiyor. Yaklaşık 4 milyon dolar kamuya aktarılacak. Sadece çevreye sahip çıkmamızın yanı sıra ekonomi anlamında da belediyelerimiz gelir elde etmiş olacak” dedi.

Vali Yardımcısı Erdoğan Beypınar ise yükselen bir trend olan enerji çağında Kırklareli’ne bu projeyi kazandıranlara teşekkür ederek, “Gerçekten Kırklareli için büyük bir hamle. Elbirliği ile vatandaşlarımıza hizmet etmek bizim amacımız. Bu hizmeti bu yatırımı yapan herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı. Konuşmaların ardından katılımcılar tarafından tesisin temel atma töreni gerçekleştirildi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Kırklareli haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının Kırklareli ilinden Kırklareli kendi çöpünden elektrik üretecek hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 03 Mayıs 2017 tarihinde saat 12 33’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kırklareli kendi çöpünden elektrik üretecek haberi güncellenecektir.

  KIRKLARELİ NAMAZ VAKİTLERİ
  20 Ekim 2017, Cuma
  • İmsak
   05:39
  • Guneş
   07:21
  • Öğle
   13:07
  • İkindi
   16:06
  • Akşam
   18:31
  • Yatsı
   20:01
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı