KIRKLARELİ HABERLERİ

Kırklareli İl Sağlık Müdürü Cerit: Türkiye’de toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konuldu

DHA
01.03.2018 - 13:23Son Güncelleme :
DHA

Vahit İŞBAŞARAN/KIRKLARELİ(DHA)-KIRKLARELİ İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit,Türkiye’de toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konulduğunu açıkladı.

Mart ayının kalın bağırsak (Kolorektal) kanseri farkındalık ayı olması nedeniyle açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Çiğdem Cerit “Türkiye’de 2014 yılında yaşa standardize kanser hızı erkeklerde yüz binde 246,8 kadınlarda ise yüz binde 173,6’dır. Toplamda kanser insidansı ise yüz binde 210,2’dir. Türkiye’de toplam 163.417 kişiye yeni kanser teşhisi konulmuştur. Son 5 yıl verileri değerlendirildiğinde; hem kadınlarda hem de erkeklerde istatistiksel açıdan kanser sıklığında herhangi bir artış ya da azalış olmadığı söylenebilir.
Türkiye kanser insidansı, erkeklerde dünya insidansının üzerinde seyrederken kadınlarda bir miktar daha düşüktür. Avrupa Birliği ülkeleri ve Amerika gibi gelişmişlik düzeyi yüksek olan ülkelere göre kanser açısından hem kadınlarda hem de erkeklerde daha düşük bir hızda olduğu görülmektedir. Ülkemizde görülen ilk 5 kanser türünün dünyadaki ve diğer gelişmiş ülkelerdeki örüntü ile benzerlikler gösterdiği görülmektedir. Erkeklerde trakea, bronş ve akciğer kanseri (52,5/100000 kişide YSH), kadınlarda ise meme kanseri (43,0/100000 kişide YSH) en sık görülen kanser türleridir.Kolorektal kanserler (kalın bağırsak) hem kadınlarda hem de erkeklerde üçüncü sırada yer almaktadır. Erkeklerde yüz binde 22,8 ve kadınlarda ise yüz binde 13,8 sıklığında görülmektedir” dedi.

İl Sağlık Müdürü Dr. Cerit, Kolorektal kanserin (kalın bağırsak) kesin sebebinin bilinmemekte olduğunu belirterek en bilinen risk faktörlerinin;aşırı kilolu veya obez olmak,fiziksel olarak aktif olmamak, fazla miktarda işlenmiş gıda veya kırmızı et tüketimi, alkol kullanımı, sigara, ileri yaş ve ailede benzer kanser öyküsü bulunması olduğunu kaydetti.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırklareli haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırklareli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırklareli İl Sağlık Müdürü Cerit: Türkiye’de toplam 163 bin 417 kişiye yeni kanser teşhisi konuldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı