KIRIKKALE HABERLERİ

Kırıkkale'de Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı 

DHA
07.08.2017 - 11:03Son Güncelleme :
DHA

Erhan GÖĞEM/KIRIKKALE, (DHA)- KIRIKKALE Valisi  Mehmet İlker Haktankaçmaz, mesleki ve teknik eğitim ile ilgili yapılan yeni düzenlemeleri değerlendirmek, sorunları belirlemek ve çözüm önerileri ortaya koymak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı açılış programına katıldı.
Yeşil Vadi Şehit Musa Saydam Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Uygulama Otelinde yapılan Çalıştay'a, Vali Haktankaçmaz'ın yanı sıra İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Çetin, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ahmet Varlı, Milli Eğitim Bakanlığı temsilcileri, ilgili kamu kurum ve kuruluş yöneticileri, meslek odaları ve sektör temsilcileri, okul müdürleri ve okul aile birliği temsilcileri katıldı.
Vali Haktankaçmaz Çalıştay'ın açılışında yaptığı konuşmada, "Türkiye'nin kurtuluşu olacak bir konuyu, mesleki ve teknik eğitimi, Kırıkkale'de, burada masaya yatıracağız. Milli Eğitim Bakanlığından gelen arkadaşlarımız da muhakkak biliyorlardır ki, burada konuşulacak konular, Türkiye'nin diğer yerlerindeki sorunlardan çok da farklı olmayacaktır diye tahmin ediyorum. Burada okul müdürlerimiz, sektörün içerisinden gelen arkadaşlarımız, ticaret ve sanayi odası başkanımız var. Onlar zaten kendileri bu işin içerisindedir. Türkiye'de maalesef mesleki ve teknik eğitim çok talihsiz bir dönem geçirdi. Geçmişte birazda ideolojik kaygılarla belki. Bugün bizim yapmaya çalıştığımız şey, o geçmişte kaybettiğimiz performansı, hızı ve o iyi durumu telafi etmek. Hatta bir üst noktaya çıkmak. O nedenle iki kat, üç kat emek sarf edilmesi gerekir" dedi.
Bugün sanayicileri, esnafları dolaştıklarında ara eleman, arkadan bu işi yapacak kimsenin gelmediğini hatırlatan Vali Haktankaçmaz, "Çırak bulamıyoruz. Bunun gibi sıkıntılar Türkiye gibi özellikle sanayileşen, hızla büyüyen bir ülkede, en son konuşulması gereken konuların başında geliyor. Ancak maalesef birazda geçmişten gelen o yük dolayısıyla bugün böyle bir durumdayız. Ama bu açığı hızlı bir şekilde telafi etmek durumundayız. Bu bakımdan Bakanlığımızın özellikle alana inip, bu işin muhataplarıyla konuşmayı gündemine aldığı için tebrik ediyorum. Gerçekten bu çok doğru bir karar, çok yerinde bir karar. İllerde yapılacak bu toplantılarda çok doğru sonuçlar çıkacağına inanıyorum. Çünkü bir yerde sorun varsa, onun çözümünü de o yerdekiler, o sorunu yaşayanlar bilirler. Dolayısıyla buraya kadar gelip, Türkiye'nin çok farklı bölgelerine gidip, orada bizzati okul müdürlerimizi, sanayicilerimizi, esnafımızı Bakanlığımızın o konuda düzenlemelere gitmesini çok değerli buluyorum. Zaten bu alana baktığımız zaman, dinamik bir alan. Bakanlığımız çok hızlı bir şekilde gelişen durumlara özellikle mesleki konularda kendini adapta ediyor. Kendini çok hızlı bir şekilde hayata geçiriyor. İnşallah Türkiye'nin geleceği olacak bu konuyu bir an önce rayına oturtup, çok hızlı bir şekilde yolumuza devam ederiz. Artık bundan sonra Türkiye'nin gittiği nokta itibariyle gelişme durumuna baktığımız zaman, daha fazla zaman kaybına tahammülümüz yok" diye konuştu
Daha sonra Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı, gün boyu iki oturum halinde katılımcıların görüş ve önerileri doğrultusunda devam etti. 
FOTOĞRAFLI
 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırıkkale haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırıkkale haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırıkkale'de Mesleki ve Teknik Eğitim Çalıştayı  haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ
  18 Ekim 2017, Çarşamba
  • İmsak
   05:13
  • Guneş
   06:52
  • Öğle
   12:42
  • İkindi
   15:46
  • Akşam
   18:11
  • Yatsı
   19:38
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı