KIRIKKALE HABERLERİ

Kırıkkale Silah İhtisas OSB'nin Temel Atma Töreni

AA / Huseyin Karatepe,Fatih Gökmen
11.12.2014 - 15:18Son Güncelleme :

- Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık: - "Temel hedeflerimizden birisi, silahta dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktı. Bugün artık kendi tüfeğimizi, topumuzu, füzemizi, tankımızı, helikopterimizi, savaş gemilerimizi kendimiz yapıyoruz. Tüm bunları yaparken yazılımlarımız da yüzde 100 yerli" - "Türkiye'nin, AK Parti iktidarıyla yeniden güçlenen üretim anlayışı krizi teğet geçmesine neden oldu. Türkiye, AK Parti'nin üretim anlayışı olmasaydı 2008 krizinde ağır bedeller ödeyebilirdi"

AA / Huseyin Karatepe,Fatih Gökmen

KIRIKKALE (AA) - Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, temel hedeflerinden birisinin silahta dışa bağımlılığı bitirmek olduğunu belirterek, "Bugün artık kendi tüfeğimizi, topumuzu, füzemizi, tankımızı, helikopterimizi, savaş gemilerimizi kendimiz yapıyoruz. Tüm bunları yaparken yazılımlarımız da yüzde 100 yerli" dedi.

Işık, Kırıkkale Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Temel Atma Töreni'nde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin ülke için en önemli üretim alanlarından birisi olduğunu belirtti.

Varlığını sürdürmek isteyen devletlerin, güçlü ordulara sahip olması gerektiğine değinen Işık, "Ordunuzun gücü, varlığınızın teminatıdır. Allah'a şükürler olsun Türkiye Cumhuriyeti, çok güçlü bir orduya sahip. Ordumuzu güçlü yapan en önemli unsursa, nitelikli insan unsuru, kahramanlığı, sahip olduğu yüksek ahlaki değerleri. Bunlar bütün dünyanın dilindedir ama bu ordunun en gelişmiş silahlarla donatılması da siyasi iktidarların en temel görevlerindendir" ifadesini kullandı.

Işık, savunma sanayisindeki yerlilik oranının giderek arttığını vurgulayarak, "Temel hedeflerimizden birisi, silahta dışa bağımlı olmaktan kurtulmaktı. Bugün artık kendi tüfeğimizi, topumuzu, füzemizi, tankımızı, helikopterimizi, savaş gemilerimizi kendimiz yapıyoruz. Tüm bunları yaparken yazılımlarımız da yüzde 100 yerli" diye konuştu.

Ekonomide üretime dayalı modelin büyük önem taşıdığını ve dünyada hızlı bir üretim yarışı olduğuna dikkati çeken Işık, "Gelişmiş ülke dediğimiz pek çok ülke bile yatırım çekmek için gayret gösteriyorlar. ABD'de bile artık üretim yapmayı destekleyen, teşvik eden pek çok mekanizmalar devreye giriyor. Böyle bir ortamda, Türkiye'nin, AK Parti iktidarıyla yeniden güçlenen üretim anlayışı krizi teğet geçmesine neden oldu. Türkiye, AK Parti'nin üretim anlayışı olmasaydı 2008 krizinde ağır bedeller ödeyebilirdi" diye konuştu.

Fikri Işık, yüklenici firmanın sanayi bölgesinin altyapısını ağustos sonuna kadar bitirmesini istedi. Yüklenici firma yetkilisi de Bakan Işık'ın bu talebini olumlu karşıladı.

Daha sonra Işık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ve diğer yetkililer, aynı anda butona basarak, Türkiye'de ilk olma özelliğini taşıyan Silah İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin temelini attı.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kırıkkale haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kırıkkale haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kırıkkale Silah İhtisas OSB'nin Temel Atma Töreni haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

KIRIKKALE NAMAZ VAKİTLERİ

11 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:04
 • Guneş
  07:50
 • Öğle
  12:50
 • İkindi
  15:14
 • Akşam
  17:29
 • Yatsı
  19:04
Sayfa Başı