Kırgızlar IMF'nin elektrik zammına karşı çıktı

A.A.
28.02.2006 - 11:59 | Son Güncelleme:

Kırgızistan Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF), ülkesindeki çalışmalarını desteklediğini belirtirken, elektriğe zam önerisine karşı çıktı.

IMF programlarının ülkede uygulanması konusunda Kırgızistan'da bir süredir incelemelerde bulunan Paul Nouhaus başkanlığındaki IMF heyeti, Devlet Başkanı Bakiyev tarafından kabul edildi.
Devlet Başkanlığı Basın Merkezi'nin açıklamasına göre kabul sırasında, ekonomi, kredi ve para politikaları ile enerji sektöründe yapısal reform konuları görüşüldü.
IMF'nin “elektriğe zam” önerisine karşı çıkan Bakiyev, enerji dağıtım şirketlerindeki yolsuzluklar ve kaçak elektrik kullanımını önlemeden elektriğe zam yapmayacaklarını söyledi.
Bakiyev, IMF heyetinin bu konudaki ısrarı karşısında ise “enerji sektöründe yolsuzluk ve kaçak elektrik kullanımı önlenmeden zammın bir faydası olmadığını” savundu.
Bakiyev, “enerji sektörünün özelleştirilmesi, kamu çalışanlarının ve emeklilerin maaşlarına zam yapılmasından sonra elektrik zammının gündeme gelebileceğini” vurguladı.
Eski iktidarın ekonomi alanında açıkladığı rakamların gerçek dışı olduğunu savunan Bakiyev, Kırgızistan nüfusunun yüzde 60'ının ”yoksul” olduğuna dikkat çekti.
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı