« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Kırgızlar “Cep Herkülü”nün heykelini dikiyor

Kırgızistan, Avrupa, dünya ve olimpiyat şampiyonu “asrın haltercisi” unvanına sahip Naim Süleymanoğlu'nun heykelini dikecek.

A.A.
SON GÜNCELLEME
Kırgızistan'ın, “Cep herkülü”nün heykelini başkent Bişkek'e dikmek için ülkesinin Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Spor Genel Müdürlüğü'nden Süleymanoğlu'nun fotoğrafını ve özgeçmişisini istediği öğrenildi.
Kırgızlar'ın, kariyerinde 3 olimpiyat, 7 dünya ve 6 Avrupa şampiyonluğu bulunan ve 46 kez dünya rekoru kıran Süleymanoğlu'nun heykelini Bişkek'te oluşturulacak olan ve çocuklara sporu sevdirmeyi amaçlayan spor parkına dikeceği öğrenildi. Parkta son yüzyılın başarılı sporcularının anıtlarının yer alması hedefleniyor.

Naim Süleymanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırgızlar'ın böyle bir çalışma yürüttüğünü ve Ankara Büyükelçiliği aracılığıyla Spor Genel Müdürlüğü'nden kendisiyle ilgili bilgi istenildiğinden haberdar olduğunu belirtti.
Çalışmayla kendisinin ilgilenmediğini anlatan Süleymanoğlu, “Kırgızlar'ın benimle ilgili bilgi istediklerini biliyorum. Sporcular için anılmak güzel bir duygu. Bu tür çalışmalar, başarıları takdir etmektir. Kırgızlar ve Çinliler eskiden beri bizi takip ediyorlar. Başarılarımızı yakından izliyorlar. Bunu da kendi sporcularına anlatmak istiyorlar” diye konuştu.

Kırgızlar daha önce de heykelinin dikilmesi için Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) tarafından “asrın güreşçisi” unvanı verilen Türk güreşçi Hamza Yerlikaya'nın güreş yaşamı ve başarılarını içeren bilgi ve fotoğraflar istemişti.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler