Dünya Haberleri

  Kırgızistan'ın devrik lideri Bakiyev'e dava şoku

  A.A
  16.05.2010 - 17:44 | Son Güncelleme:

  Kırgızistan'da 7 Nisanda iktidardan uzaklaştırılan ve ülkeyi terk eden Kurmanbek Bakiyev ve yakınları hakkında 100 ayrı dava açıldığı bildirildi.

  Geçici hükümetin yargı konularından sorumlu Başbakan Yardımcısı Azimbek Beknazarov, yaptığı yazılı açıklamada, Bakiyev ve yakınları hakkında kara para aklamak, başkalarına ait iş yeri ve mülkü ele geçirmek, yasa dışı yollardan devlet mülkünü satmak ve büyük miktarda devletin parasını çalmak suçlamasıyla toplam 100 dava açıldığını belirtti.

  Yargının Bakiyev'in ve oğullarının bugüne kadar 111 milyon dolardan fazla devlete zarar verdiğini tespit ettiğini ifade eden Beknazarov, ayrıca Devlet Kalkınma Fonu, Bişkek uluslararası havaalanı ile bazı özel bankaların yanı sıra Kırgız Telekom'un ve enerji kurumların ihalelerine hile karıştırıldığını savundu.

  Beknazarov, hakkında arama kararı çıkarılan eski üst düzey yöneticilerin konutlarına, arazilerine, menkullerine, ayrıca Bakiyev'in oğlu Maksim Bakiyev'e hediye edilen bir milyon dolar tutarındaki 4 otomobile devletin el koyduğunu söyled

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı