Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kırgızistan'dan kritik uyarı

  A.A
  11 Mayıs 2010 - 12:38Son Güncelleme : 11 Mayıs 2010 - 12:38

  Kırgızistan'da 7 Nisanda meydana gelen olayların ardından Kazakistan ile Özbekistan'ın sınır kapılarını kapatması, bu ülkede ciddi sıkıntılara yol açıyor.

  Geçici hükümette anayasa reformundan sorumlu Başbakan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev düzenlediği basın toplantıda, "komşu ülkelerin sınırlarını açmaması halinde ülkede sosyal patlama olabileceği" uyarısında bulundu.

  Tekebayev, kapalı sınırların ekonomik sıkıntılara yol açtığını, son bir ay içinde devlet ve özel kurumların büyük zarar gördüğünü belirtti.


  Sınırların kapalı tutulması halinde sonuçların çok trajik olacağını düşündüğünü belirten Tekebayev, Kazakistan ile Özbekistan gümrüklerinin mal giriş çıkışına izin vermediğini hatırlatarak, "Bu durum ne yazık ki ekonomik ambargoya benziyor" dedi.


  Tekebayev "1 veya 2 ay sınırların kapalı tutulması halinde ülkede sosyal patlama olabileceğini", yine de yakın zamanda bu sorunun ortadan kalkacağını umduğunu kaydetti.


  Özbekistan'ın ne zaman sınır kapılarını açacağı konusunda şimdilik herhangi bir bilgi bulunmuyor. Kırgızistan'daki geçici hükümet, Kazakistan'ın ise 11 Mayıs günü sınır kapılarını açacağını bildirmişti.


  Kırgız halkı trajik olayların ardından sınırların kapalı olmasının sonuçlarını hissederken, mal ve ürün yokluğundan başkentteki alışveriş merkezlerindeki rafların yarı dolu olduğu gözleniyor. Ayrıca, bazı temel gıda ürünleri ile yakıt fiyatlarında ani artış dikkati çekiyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı