Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kırgızistan'da muhalifler gösteri yapıyor

  BİŞKEK (A.A)
  25 Ekim 2005 - 12:13Son Güncelleme : 25 Ekim 2005 - 12:13

  Kırgızistan'da Başbakan Feliks Kulov'un istifasını isteyen, öldürülen milletvekili Tınıçbek Akmatbayev yandaşlarının Meclis önündeki protesto gösterisi sürerken, Ar Namıs Partisi de 200 metre mesafede Başbakan Kulov'a destek mitingi düzenledi.

  Milletvekili Akmatbayev'in öldürülmesinden Başbakan Kulov'u sorumlu tutan yandaşlarının geçen cuma günü Başkanlık Sarayı yanındaki Alatoo Meydanı'nda başlattıkları gösteri, meclis önündeki Eski Meydan'da devam ediyor. Yaklaşık 500 kişiden oluşan göstericiler, burada kurulan çadırlarda geceliyor, yiyecek-içecek ihtiyaçları burada sağlanıyor.

  Göstericiler, meclis dışında eylemlerini sürdürürken, mecliste de milletvekili Akmatbayev cinayeti görüşülüyor. Oturum, Meclis önüne konulan bir monitörle doğrudan göstericilere yansıtılıyor. “Kulov istifa”, “Kulov-Batukayev=Ölüm”, “Halkın seçtiği insanlar öldürülüyor” gibi pankartları taşıyan ve meclis duvarlarına yapıştıran göstericiler, eylemlerini Başbakan istifa edinceye kadar sürdüreceklerini kaydediyor.

  Çevrede bulunan çok az sayıda güvenlik görevlisi, eylemcilere müdahale etmezken, göstericilerin, meclis önündeki yolun araç trafiğine kapatılması isteği kabul edilmedi.

  Bu arada, milletvekili Aslanbek Maliyev, meclisten çıkarak göstericilerin yanına geldi. Öldürülen milletvekili Akmatbayev'in yakınları tarafından hazırlanan bir mektubu alan Maliyev, daha sonra Meclis'e geri döndü.

  KULOV'UN TARAFTARLARI DA MEYDANA İNDİ

  Akmatbayev taraftarlarının dört günden beri süren gösterisini şimdiye kadar sessizlikle izleyen Başbakan Kulov'un taraftarları da bugün meydana indi. Kulov'un lideri olduğu Ar Namıs Partisi, Akmatbayev taraftarlarının gösterilerini sürdürdüğü Eski Meydan'a 200 metre mesafede bulunan Alatoo Meydanı'nda liderlerine destek mitingi düzenledi.
  Ellerinde “Halk Kulov'u destekliyor”, “Biz barış istiyoruz”, ”Kulov'un istifası, demokrasinin ölümüdür”, “Biz iç savaşa karşıyız” gibi pankartlar taşıyan eylemciler, Kulov'un istifasını isteyenlerin ülkeyi karıştırma amacında olduğunu savunuyorlar. Mitinge katılanlar, partiye ait araçtan seslerini meydandan geçen vatandaşlara duyurmaya çalışırken, bölgede güvenlik güçlerinin bulunmadığı sadece kollarında kırmızı bant takılı sivil kişilerin güvenliği sağladığı görülüyor.
  Halk, gerek Kulov'un istifasını isteyenlerin, gerekse Koluv'a destek verenlerin gösterilerini uzaktan izlemekle yetinirken, gelecekle ilgili endişelerini de dile getiriyor.

  Bu arada, Başbakan Kulov'un istifası konusunun meclis gündeminde olmadığı, Meclis Başkanı Ömürbek Tekebayev'in olaylardan Milli Güvenlik Komitesi'nin sorumlu tuttuğu öğrenildi.

  Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev'in de gelişmeleri yakından izlediği haber alındı.

  Öte yandan, alınan bilgilere göre milletvekili Tınıçbek Akmatbayev'in öldürüldüğü 31 No'lu cezaevinde bulunan mahkumlar ayaklandı. Mahkumların, milletvekilini öldürdüğü açıklanan Aziz Batukayev ile azmettirdiği öne sürülen Ruslan Abdullin'in başka bir cezaevine nakledilmesini ve cezaevi görevlilerinin işlerinin başına dönmesini istedikleri kaydedildi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı