Dünya Haberleri

DÜNYA

  Kırgızistan'da isyancılar geri püskürtüldü

  AA/ hurriyet.com.tr
  15.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2010 - 01:32

  Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev taraftarları ile çatışan geçici hükümet yanlıları, Calalabad ve Oş eyaletlerindeki valilik binalarının kontrolünü geri aldı. Çatışmalarda bir kişi öldü, 15'i ağır 63 kişi yaralandı.

  VALİLİK BİNALARINI BÖYLE GERİ ALDILAR

  Akipress ajansının haberine göre, geçici Başbakan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev'in lideri olduğu Ata-Meken Partisi yanlıları, Kırgızistan'ın güneyindeki Calalabad kentindeki valilik binasına girdi.  

  Sosyal Demokrat Partisi'nin Calalabad kent koordinatörü Batırbek Abdrazakov da, Bakiyev taraftarlarının kent merkezinden kaçtıklarını söyledi.

  Calalabad'da bugün öğle saatlerinde, geçici hükümetin ve devrik lider Bakiyev'in taraftarları arasında çatışma çıkmıştı. Bir kişinin öldüğü çatışmada, yaklaşık 40 kişi de yaralanmıştı.

  Geçici hükümet, dün işgal edilen Oş eyalet valilik binasında da kontrolü sağlamıştı.

  Sağlık Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Celalabad kentinde yaralı olarak hastanelere kaldırılanların 32'sinin silahla vurulduğu belirtildi. 24 yaralının ayakta tedavi edildiği kaydedildi.

  TÜRK VATANDAŞLARINA UYARI

  Bu arada Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği, ülkede yaşayan Türk vatandaşlarını tedbirli olmaları konusunda uyardı, eylem ve gösteri alanlarından uzak durmaya çağırdı.

  Büyükelçilik Birinci Katibi Berk Ece A.A muhabirine yaptığı açıklamada, güneydeki gelişmeleri dikkatle takip ettiklerini belirterek, bugün ülkedeki tüm Türk kuruluşlarına bir duyuru göndererek, vatandaşları ihtiyatlı olmaya çağırdıklarını söyledi.

  Ece, Türk vatandaşlarından tedbirli davranmalarını, muhtemel eylem ve gösteri mahallerinden uzak durmalarını istediklerini bildirdi.

  Ece, Büyükelçiliğin ise normal çalışmasını sürdürdüğünü ifade etti.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı