Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kırcı'nın af talebine ret

  Hürriyet Haber
  28 Aralık 2001 - 11:27Son Güncelleme : 28 Aralık 2001 - 11:27

  Bahçelievler katliamı hükümlüsü, Susurluk Davası'nın sanığı Haluk Kırcı'nın, Af Yasası'ndan yararlanmak için yaptığı başvuru reddedildi.

  Kırcı`nın Avukatı Hüseyin Ayan tarafından, Nöbetçi Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi`ne yapılan başvuru sonuçlandırıldı.

  1. Ağır Ceza Mahkemesi, mahkumiyet kararını veren veya infazın yapıldığı yer mahkemesine başvurulması gerektiğine karar vererek, Kırcı`nın avukatının talebini, "yetkili mahkemeden karar alınmak üzere" reddetti.

  Avukat Ayan`ın dilekçesinde, Anayasa Mahkemesi`nin 4616 sayılı Yasa`nın birinci maddesinin 6. bendindeki, ``Daha önce şartla salıverilme hükümlerinden yararlandığı halde yeniden suç işleyerek hüküm giyenler ile daha önce çıkarılmış bir aftan yararlananlar bu madde hükümlerinden yararlanamazlar`` şeklindeki hükmü iptal ettiği hatırlatılıyordu.

  Kırcı`nın 7 idam cezasının infazından önce 1991 yılında Terörle Mücadele Yasası uyarınca hakkındaki infazın 36 yıl ağır hapse çevrildiğini belirten Ayan, 4616 sayılı Yasa`dan yararlandırılarak Kırcı`nın 36 yıllık cezasından 10 yıl indirilmesi gerektiğini savunuyordu. Ayan, daha sonra kalan 26 yıl üzerinden de 647 sayılı Cezaların İnfazına İlişkin Yasa`nın 19. maddesine göre yattığı süre dedikkate alınarak yarı oranında indirim yapılıp, derhal tahliyesine karar verilmesi gerektiğini öne sürüyordu.
   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı