Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kırcı, Susurluk davasında

  Hürriyet Haber
  16 Mart 1999 - 00:00Son Güncelleme : 16 Mart 1999 - 00:01

  Susurluk Davası'nda ilk kez hákim karşısına çıkan, 7 TİP'lin katili Haluk Kırcı, duruşmanın gizli yapılmasını ve yayın yasağı konulmasını istedi. Mahkeme bu isteği kabul etmedi.

  Haluk Kırcı hakkında Susurluk olayına ilişkin açılan dava, DYP Şanlıurfa Milletvekili Sedat Edip Bucak ile Özel Harekat Dairesi eski Başkan Vekili İbrahim Şahin'in de aralarında bulunduğu 14 sanıklı Susurluk Davası ile birleştirildi.

  İstanbul 6 No'lu DGM'deki davanın 15'inci duruşmasının görülmesine saat 10.15'te başlandı. Duruşmaya, Haluk Kırcı, Yaşar Öz, Ayhan Çarkın, Ercan Ersoy, Oğuz Yorulmaz, Ziya Bandırmalıoğlu ve Ayhan Akça ile Sami Hoştan, Ali Fevzi Bir ve Abdülgani Kızılkaya da katıldı. Sedat Bucak, İbrahim Şahin, Enver Ulu, Mustafa Altunok ve Korkut Eken ise duruşmaya gelmedi.

  TARİHİ ÖRNEK

  Savunmasını tarihsel süreç içinde yapacağını söyleyen Haluk Kırcı, mahkeme heyetine, Osmanlı döneminde devletin, Ege'deki efeleri, İttihatçıların Yakup Cemil'i, ilk gizli servis Teşkilat-ı Mahsusa'yı, Kuşcubaşı Eşref Efendi'yi, Topal Osman'ı anlatıp, sözü devletin suçluları kullandıktan sonra nasıl ekarte ettiğine getirdi. Ve olayı ustaca Susurluk'a bağladı. Duruşmanın sonunda, Haluk Kırcı'nın tahliye istemi reddedildi.

  Kırcı'dan inciler

  Yeminliyim. 1980'den sonra silaha elimi sürmedim. Çatlı'nın belinde silah olmasına rağmen, bir gün elimi sürmedim.

  Yaşar Öz'ü ilk kez Eşkişehir Cezaevi'nde gördüm. Çatlı öldükten sonra güya çetenin başına geçtim ama adamını tanımıyorum.

  Arkadaşım Çatlı'nın sahte kimlik taşıdığını tabii ki biliyorum.

  Buradaki polisler zaman zaman şirkete yemek yemeğe geliyorlardı. Onları Çatlı'ya şikayet ettim.

  Mehmet Ağar'ı ilk kez Erzurum'da düğünümde, iki kez uçakta bir kez de otelde gördüm.

  Çatlı, Korkut Eken'e 'Komutan' diye hitap ediyordu. Asala ile ilgili ilişkileri vardı.

  Diyabet hastasıymışım. Bunu emniyet müdüründen öğrendim. Yani ‘‘hasta, işkence yapamıyoruz’’a getirdi. Basından o kadar çok korkuyorlar.

  Aslında işkence yaptılar ama söylemiyorum. Ayrıca işkence yöntemini de geliştirmişler. Bizim zamanımızda bir elektrik bir de falaka vardı.

  Şemdin Sakık 33 askeri öldürmekten yargılanıyor. Tek idam cezası alacak. 3 yıl sonra aftan yararlanıp çıkacak. Ama benim yatacak 24 yılım var.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı