Kirchner Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda konuştu

Hürriyet Haber
21 Ocak 2011 - 16:54Son Güncelleme : 21 Ocak 2011 - 17:24

Türkiye ziyareti kapsamında Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda konuşan Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner, ülkesinden Türkiye'ye et ihracatına ilişkin, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi. 80 milyon dolarlık bir operasyon bu” dedi.

Arjantin Cumhurbaşkanı Kirchner, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, Türkiye'yi ziyaretlerinde iki günde çok önemli olaylara şahit olduklarını söyledi.
İstanbul'da ticaret ofisi kurmayı istediklerini ifade eden Kirchner, bu sayede iş adamlarını ülkelerdeki karşılıklı fırsatları tanıma imkanı bulacağını belirtti.
Kirchner, “Bugün Dışişleri Bakanım bir operasyon gerçekleştirdiğini söyledi, 16 yıldan sonra 20 bin tonluk bir kemikli et satılabileceğini söyledi. 80 milyon dolarlık bir operasyon bu. Kendisi zannediyorum şimdi onu kutlamaya gitti” dedi.

Arjantin'in sadece bir inek, tohum ya da emtia üreticisi ülke olarak görülmesini istemediklerini, Arjantin'in bilim ve teknoloji alanında gelişmeler sağladığını anlatan Kirchner, Arjantin'in bugün dünyada 4. biyoyakıt üreticisi haline geldiğini vurguladı.

Enerji sektöründe de üretimi çeşitlendirmeleri gerektiğini söyleyen Kirchner, Arjantin'in dünyada ikinci büyük lityum üreticisi olduğunu, lityumun ileride stratejik öneme sahip olacağını vurguladı.

“NÜKLEER REAKTÖR GELİŞTİRİYORUZ”

Kirchner, “Şap aşısının önemli üreticisiyiz. Arjantin, Latin Amerika'da 3 Nobel ödülüyle tek ülkedir tıpta, fizikte ve kimyada” dedi.
Latin Amerika'da nükleer enerji alanında çok büyük gelişmeler gerçekleştirdiklerine, barışçıl sebeplerle üretilen atom enerjisi için küresel anlamda güvenilir bir ülke olduklarına işaret eden Kirchner, “Küçük bir kulübe dahil olduk, bu da uranyum zenginleştiricisi ülkeler. Biz de kendi ülkemizde bunu gerçekleştiriyoruz. Biz nükleer reaktörler geliştiriyoruz, sonuncusunu Avustralya'ya satmıştık. Şimdi de yeni bir prototip geliştiriyoruz. Enerji üretiminin dışında suyun tuzdan arındırılması için de kullanılıyor. Bu içme suyunun stratejik bir ürün olacağı dönem için de önemli olacak” şeklinde konuştu.

Christina Fernandez de Kirchner, Türkiye ile Arjantin arasındaki sinerjiyi sadece ikili ticaret için değil, dünya ile ticarette de göstermek gerektiğini söyledi.

ÇAĞLAYAN: İŞ BİRLİĞİ YAPALIM

Devlet Bakanı Zafer Çağlayan, “İşbirliği yapalım, çünkü iki ülkenin de benzer işbirliği imkanları var” dedi.

Çağlayan, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesinde faaliyet gösteren Türk-Amerika İş Konseyleri tarafından düzenlenen Türkiye-Arjantin İş Forumu'nda yaptığı konuşmada, bu ziyaretin karşılıksız kalmayacağını, ticaretin siyasi ilişkilerin bir anahtarı olduğunu söyledi.

Türkiye'nin serbest piyasa kurallarının sonuna kadar uygulandığı bir ülke olduğunu ifade eden Çağlayan, Türkiye'ye 80 yılda sadece 15 milyar dolar doğrudan yabancı sermaye gelmişken, son 7 yılda gelen doğrudan yabancı sermayenin 89 milyar dolar olduğuna dikkati çekti.

Çağlayan, “Latin Amerika stratejisi ile ticaretimizi ciddi oranda artırmaya başladık. Şili ile serbest ticaret anlaşması yaptık. Şimdi aradan geçen 4 yılda Latin Amerika ülkeleri ile toplam dış ticaret hacmimiz 2,5 milyar dolardan 5 milyar doların üstüne çıktı” diye konuştu.

Arjantin ile Türkiye'nin gerçek potansiyelini yansıtmaktan uzak olduğunu belirten Çağlayan, iki ülke işadamlarının karşılıklı potansiyelinin artırılması, üçüncü ülkelerde birlikte iş yapmasının önemine işaret etti.

Çağlayan, “İşbirliği yapalım, çünkü iki ülkenin de benzer işbirliği imkanları var. İki ülke işadamları olarak birbirinize rakip değil, birbirinizi tamamlayan, destekleyen bir anlayış içine girdiğiniz zaman Türkiye-Arjantin ilişkileri büyüyecektir” dedi.

Zafer Çağlayan, Mercosur anlaşmasını da bir an önce yapmak istediklerini kaydetti.

“TARIM SEKTÖRÜNDE SİZLERLE İŞBİRLİĞİ YAPABİLİRİZ”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve DEİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da konuşmasında, Arjantin özel sektörünü Türkiye'nin cazip ortamına davet etti.

Bugün Türkiye'de 11 küresel otomotiv markasının üretim yaptığına işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Küresel krizin yaşandığı bu dönemde tek çıkış ortak işbirliğidir. Türk özel sektörü olarak en etkin olduğumuz Ortadoğu, Orta Asya ve Afrika'da sizlerle işbirliği yapmaya hazırız” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, “Tarım sektöründe sizlerle beraber iş yapabiliriz. Bir diğer işbirliği alanımız turizm olabilir. Bu tecrübelerimizi siz değerli dostlarımızla paylaşmaya hazırız. Karşılıklı havayollarımızın direk uçuşları başlayacak, Türk ve Arjantin halklarının birbirini keşfedebilmeleri için yeni bir çalışma olacak” dedi.

ANLAŞMALAR

Toplantıda, DEİK Türk Amerikan İş Konseyleri Başkan Yardımcısı Aykut Eken ile Arjantin Sanayiciler Birliği (UIA) Başkan Yardımcısı Federico Nicholson arasında mutabakat zaptı imzalandı.

Daha sonra TUSKON Başkanı Rıza Nur Meral ile Arjantin Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Eduardo Eurnekian arasında başka bir mutabakat zaptı imzalandı

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı