İZMİR HABERLERİ KİRAZ HABERLERİ

Kirazlı kadınların umut mantarları

DHA
10.03.2018 - 11:31Son Güncelleme :
DHA

İZMİR'in Kiraz ilçesinde daha önce gündelik işlerde yevmiye usulü çalışan kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle evlerinde istiridye mantarı üretmeye başladı. Ürettikleri mantara yurt dışından bile talep gelmeye başlayan kadınları ziyaret eden Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, onlar için bir üretim tesisi kuracaklarını söyledi.

İstiridye mantarı üretme fikri, ekonomik sıkıntılardan bir çıkış yolu arayan kadınların İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin ilçedeki 'Yerel Hizmetler Müdürlüğü' ile temasa geçmesinin ardından oluştu. Tarım yapabilecek geniş arazileri, birikmiş sermayeleri yoktu. Bu nedenle kendilerine sunulan seçenekler arasından istiridye mantarı üretimine yönelmeyi tercih ettiler. Ardından İzmir Büyükşehir Belediyesi Meslek Fabrikası, Kiraz Yerel Hizmetler Müdürlüğü ve Kiraz Halk Eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle 'İstiridye mantarı yetiştirme eğitimi' başladı. Eğitimde aldıkları bilgiler doğrultusunda, evlerin karanlık odalarında, depolarında, kısacası bulabildikleri her uygun ortamda ilk tohumlar ekildi. Heyecan ve sabırla ektikleri umut tohumlarının yeşermesi beklendi. Sonuç beklediklerinden de iyi oldu. İlk ürünleri kısa sürede pazarlarda satarak gelire dönüştürdüler. Şimdilik aile bütçesine küçük bir katkı  sağlayacak miktarda üretim yapsalar da hedefleri büyük. Bu nedenle Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun önerisi doğrultusunda 'Kırköy Mahallesi Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'ni kurdular. Şu anda 60 ortağı bulunan kooperatifin faaliyete geçmesi ile birlikte istiridye mantarına olan talep katlanarak artmaya başladı. İzmir ve çevre illerin yanı sıra yurt dışından bile alıcıların ilgi alanına girdiler.

KOCAOĞLU'NDAN ZİYARET

İlçede beklenenden hızlı bir şekilde gelişen mantar üreticiliğini daha da büyütmek için gözler Büyükşehir Belediyesi'ne çevrilmişken, yükselen destek taleplerine Başkan Kocaoğlu duyarsız kalmadı. Hiç ummadıkları bir anda köyü ziyaret eden Aziz Kocaoğlu, bir süre önce yaptığı kooperatifleşme çağrısına uyan üretici kadınlarla uzun bir görüşme yaptı. Kocaoğlu, kurulacak üretim tesisi konusunda kendisinden destek isteyen kadınlara, "Biz elimizden gelen desteği vermeye hazırız. Yeter ki siz istekli olun" diye konuştu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı yolda azim ve inançla yürüyerek gelir sahibi olan Kirazlı kadınlar, şimdi gelecek günlerden daha da umutlu. Duygularını dile getiren kadınlardan Kırköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Güler Özen, "Kiraz'da iş olanakları kısıtlı, ancak kadınlarımızın da çalışması gerekiyor. Bu projeyle kendilerine güvenleri geldi. Artık bizim de bir kazancımız var. Eğitimlere katılmak isteyen herkese de yardımcı oluyoruz. Kadınlarımız çok sevinçli, üretmeye başladılar. Her sabah kalkıp heyecanla mantarlarına koşuyorlar. Şu an herkes evinin bir odasına üretim yapmaya çalışıyor" dedi.

Üretici kadınlardan Fatma Yıldırım da "Bu projeye başlamadan önce köyümüzde iş imkanı olmadığı için dışarıya yevmiyeli olarak çalışmaya gidiyorduk. İki küçük kızımı evde bırakıp gitmek zorunda kalıyordum. Bu proje geldiğinde çok mutlu oldum. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne böyle bir projeye öncülük ettiği için çok teşekkür ediyorum. Bizim için bir umut oldu. Samanların içine umut tohumu ektik. İnanıyorum ki, birlik olarak bir yerlere geleceğiz ve başaracağız. Çok güzel şeyler olacağına inanıyorum" diye konuştu.

Kadınlardan Zübeyde Duyar da şunları söyledi:

"Biz de genellikle kadınlar tarla işçiliğinde çalışır. Ben ve birkaç arkadaşım düğünlere bulaşık yıkamaya giderek hayatımızı kazanıyoruz. Çocuklarımızı bu şekilde okutmaya çalışıyoruz. Tarlamız yok, gelirimiz yok. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bize sunduğu seçenekler arasında bize en uygunu istiridye mantarı yetiştiriciliği geldi. Eğitim aldıktan sonra evlerimizde kendi imkanlarımızla küçük çapta üretime başladık. Evlerimizin odalarında, depolarımızda mantar üretiyor, gelir elde ediyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne çok teşekkür ediyor, desteklerinin devamını diliyoruz."

Ek gelir için bir arayış içinde olunmasının kendilerine böyle bir yol açtığını dile getiren Şehriban Palaz, "Evlerimizde küçük ölçekli alanda yetiştirilecek, maliyeti en uygun olan istiridye mantarı projesi üzerinde çalışmaya başladık. Sağolsun İzmir Büyükşehir Belediyesi her konuda olduğu gibi bize burada da yardımcı oldu. Biz de kadınlar olarak kooperatifimizi kurduk. Evlerde şu an basit usul saman kaynatarak kompostlarımızı hazırlıyoruz. Büyükşehir'in bize verdiği desteklerle daha aktif bir şekilde üretime geçeceğiz" dedi.

Kırköy Muhtarı Adnan Özen de "Kadınlarımızın bireysel anlamda öz iradelerini kullanarak erkeklerin yaptığı her işi başarabileceklerine inanıyorduk. Onlar da bizi mahcup etmedi. İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne verdiği hizmetlerden dolayı öncelikle teşekkür ediyorum. Biz kırsalda yaşıyoruz. İş imkanlarının kısıtlı olmasından dolayı istihdam sağlanması açısından istiridye mantarı projesi başlatıldı. Başkanımız Aziz Kocaoğlu'nun oluruyla bu işe girdik. Evlerde yavaş yavaş üretim başladı. Projenin en başından itibaren yanımızda olan İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ediyoruz" diye konuştu.

İZMİR, (DHA)

FOTOĞRAFLI

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Kiraz haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Kiraz haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kirazlı kadınların umut mantarları haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

Sayfa Başı