Kirazın merkezini dolu vurdu

Mehmet ERÇAKIR/ISPARTA, (DHA)
22.05.2010 - 16:19 | Son Güncelleme: 22.05.2010 - 16:27

Isparta’da dün akşam ve bugün öğle saatlerindeki dolu yağışı yayla kirazının merkezi olan Yakaören Köyü'nde büyük zarara yol açtı. Köy muhtarı Mehmet Pediz, “Kirazın yüzde 80’i bitti, üretici perişan durumda. Bölge afet bölgesi ilan edilmeli” dedi.

Isparta’ya 10 kilometre uzaklıktaki merkez Yakaören Köyü’nü dolu vurdu. 1450 rakımlı bölgede yer alması nedeniyle Napolyon cinsi kiraz üretip, ürettiğinin tamamını yurt dışına ihraç eden köyde dün akşam saatlerinde dolu yağdı. 30 dakikalık yağış ile birlikte bugün de öğle saatlerinde yaşanan kısa süreli dolu yağışı, yaklaşık 2 bin ton kiraz üretimi yapıp yılda 3 milyon dolarlık ekonomik girdi sağlayan köyü olumsuz etkiledi.

Köy Muhtarı Mehmet Pediz, hasar tespit çalışmalarına başlandığını belirterek, yayla kirazının yüzde 80’inin zarar gördüğünü söyledi. 4- 5 milyon TL’lik zarar olduğunu düşündüklerini belirten Pediz, “Bu yıl ürünümüz çok boldu. Köylü de ürüne çok iyi baktı. Fakat bir dolu yağışıyla bütün emekler boşa gitti. Üreticimiz perişan halde. Tarım İl Müdürlüğü yetkilileri pazartesi günü rapor tutacaklar. Çiftçimizin bankalara kredi borcu var. Kirazdan elde edeceği kazançla bu borçları ödeyecekti. Fakat şimdi bu mümkün değil. En azından borçların bir süreliğine ertelenmesi talebinde bulunuyoruz. Yakaören’i afet kapsamına alsınlar” diye konuştu.

Kiraz üreticilerinden Yaşar Ali Başer ise, dolu yağışı nedeniyle kendisi gibi birçok kişinin mağdur olduğunu söyledi. Köyün afet kapsamına alınması gerektiğini belirten Başer, “Ürün kaybımız çok büyük. Devlet bize sahip çıksın” dedi. Isparta Valisi Ali Haydar Öner de dün akşam bölgede incelemelerde bulundu.

Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı