İZMİR HABERLERİ

Kiraz'ın anavatanı Kemalpaşa'da ilk hasat yapıldı

DHA
28.04.2017 - 10:57Son Güncelleme :
DHA

AK Partili Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Yiğitler Mahallesi'nde yapılan kiraz hasadına katılarak Kemalpaşa'nın ilk kiraz hasadını kendi elleriyle yaptı.

Kemalpaşa Belediye Başkanı Arif Uğurlu, Yiğitler Mahallesi Muhtarı Osman Göksoy'un kiraz bahçesinde yapılan ilk hasada katıldı. Kuzey yarım kürede bulunan Kemalpaşa'nın kirazın ana yurdu olduğunu belirten Başkan Uğurlu, "Kiraz denilince Türkiye'de ilk Kemalpaşa akla gelir. Son dönemlerde seralarda da kiraz üretilmeye başlandı ama hiçbiri bunlar kadar doğal, lezzetli ve etli değildir. Bahçelerimizde bu sene herhangibir doğal afet olayı yaşanmadı. İnşallah rekolteyi de yüksek bekliyoruz. Ben bütün İzmirli hemşerilerimizi Kemalpaşa'nın kirazını tatmaya ve bahçelerinde kiraz hasadı yapmaya davet ediyorum" dedi. Kemalpaşa'nın çok büyük bir sanayi ilçesi olmasının yanı sıra tarihi boyunca hep kiraz ile anıldığını belirten Başkan Uğurlu, "Hükümetimizin almış olduğu karar ile Kemalpaşa Ovası tarımsal SİT alanı ilan edilerek kiraz ve çiftçimiz koruma altına alınmıştır. Böylelikle artık tarım alanlarımız sanayileşmeyecek, çiftçimiz gönül rahatlığı ile tarım yapabilecek" diye konuştu. Başkan Uğurlu ilçede meyve veren kiraz ağacı sayısının 3 buçuk milyon olduğunu belirterek, yaklaşık olarak 70 bin ton kiraz ürettiklerini sözlerine ekledi.

KEMALPAŞA (İzmir), (DHA)

FOTOĞRAF

 

 

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İzmir haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İzmir ilinden Kiraz'ın anavatanı Kemalpaşa'da ilk hasat yapıldı hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 28 Nisan 2017 tarihinde saat 10 57’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça Kiraz'ın anavatanı Kemalpaşa'da ilk hasat yapıldı haberi güncellenecektir.

Sayfa Başı