Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kıran kırana

BU sıcakta hele Gaziantep gibi bir yerde erken saatte maç mı olur? Millet tribünde oturduğu yerde terden sırılsıklam oluyor. Ya futbolcular ne yapsın! Ama helal olsun her iki takım da kıran kırana mücadele ettiler.

Bakın, Arda oyunun hemen başında hedefe gitti, golü buldu takımını öne geçirdi... Ama birinci ve ikinci bölgede birbirini anlamayan futbolcular oyunu gevşettiler. Zincirleme hatalar birbirini kovaladı. Servet&Gökhan ikilisi Tabata’yı tam bitirici bölgede defalarca yalnız bıraktı. Tabata bu fırsatları iyi değerlendirse Gaziantep rahat gol bulur beraberliği yakalardı...
Biz bu yıl herhalde Arda’yı yazmaktan bıkacağız. Tam kritik anlarda bir frikik kullandı ve takımını rahatlattı. Ardından Galatasaray’ın orta sahası ve defansı tekrar oyundan düştü. Bu dakikalarda Gaziantep yine tehlikeler yarattı, gol attı ve nefes aldı.
 Kewell sıkıntılı
Galatasaray oyunu kanatlara yayınca çok daha iyi pozisyon yaratıyor. Kanatları kuş kanadı gibi iyi açılıyor, iyi çalışıyor. Ama Kewell sonradan oyuna girmesinden acaba rahatsız mı oluyor? Bana göre dün küskün bir futbol oynadı. Kewell eskiden daha canlı ve iş bitiriciydi. Oyun içinde kafasında bir sıkıntısı olduğunu gördüm. Ama onun yerine oynayan Aydın da hem defans hemde ileride oldukça iyi oynuyor, iyi top kullanıyor. Daha önce yazdığım gibi bu sene bu formayı kapmak çok zor...
Keita ve Aydın bitirici ortalar yapıyor. Ama Galatasaray hücum adamları bunları kullanamıyor.  Merak ediyorum, Rijkaard’tan önce bu takımı çalıştıran teknik adamlar Arda’nın bu duran top meziyetini göremedi mi, keşfedemedi mi? Arda, gezgin, bir o kanatta bir bu kanatta, bir hücumda bir orta alanda, atılan hemen her golün başlangıcında onun imzası var.
Eksikler görülmeli
Futbolun anahtar yeri defanstır. Oyun defanstan başlar ikinci ve üçüncü bölgeye kadar akar. Ama Servet, Gökhan, Hakan ve Sabri’nin kulandığı bütün sersem toplar geri geliyor. Dolayısıyla orta alan oyun kuramıyor. Galatasaray’ın en ızdırap çektiği yer bana göre bu dörtlünün oynadığı bölgedir. Her zaman Arda sahneye çıkacak takımı kurtaracak değil ki..
Sabri’nin yaptığı hareket penaltıydı. Hakemin penaltıyı tekrar ettirmesi de doğru karar. Çünkü her iki takımın oyuncuları da ceza sahasına girmiş, kuralı ihlal etmişlerdi. Hakem Bünyamin Gezer oyundan çıkarken Arda’yı kale arkasından dışarı çıkarmak istiyor, Arda itiraz ediyor ve sarı kart görüyor. Eğer iyi kaptansan böyle kurallara uyman gerekir. Gereksiz sarı kart görmemelisin.
Sonuç olarak Gaziantep deplasmanı önemliydi. Galatasaray, bu deplasmandan alnının akıyla çıktı. Ama Rijkaard’ın bazı eksikleri görmesi gerekiyor, yoksa ileride başı çok ağırır.

 

X