Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kıran: Bağış kampanyası itibar kaybettirdi

  A.A.
  07 Şubat 2006 - 11:46Son Güncelleme : 07 Şubat 2006 - 11:46

  Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Turgay Kıran, eski yönetici Adnan Polat'ın başlattığı projeye ters düşmediğini belirterek, “Ancak Paris'te gazetelerin çoğunda Galatasaray gibi çok değerli bir markanın maalesef bu bağış kampanyasında biraz itibar kaybettiğine şahit oldum” dedi.

  Memorial 11 Altın Adam Yarışması'nın jüri toplantısına konuk olarak katılan Kıran, gazetecilerin sorularını yanıtladı.
  Turgay Kıran, Adnan Polat'ın başlattığı bağış kampanyasıyla ters düşmediğini ancak altının doldurulması gerektiğini söylediğini vurgulayarak, şunları söyledi: “Adnan Polat kardeşimizin kampanyası var. Son günlere kadar kaç milyon dolar olduğunu bilmediğim rakamlar dolaşıyor ortalıkta. Bu projeye ters düştüm gibi geldi, ama hayır. Adnan'ın bu kampanyasını olumlu karşıladığımı, ancak bunun altının doldurulması gerektiğini söyledim. Bir bağış kampanyası değil, üzerinde biraz çalışıp, ortaklık çağrısı başlatsaydık çok daha değerli olacaktı, ancak çok hızlı bir bağış kampanyası oldu. Paris'te gazetelerin çoğunda Galatasaray gibi çok değerli, çok itibarlı bir markanın maalesef bu bağış kampanyasında biraz itibar kaybettiğine şahit oldum. Almanya'da da gazetelerde var. Bu markaları biz böyle altını doldurmadan yapacağımız bağışlarla yönetirsek, çok kısa zamanda ikinci bir tasarı yapma şansımız olmaz, Galatasaray değer kaybeder.”

  Riva Projesi konusunun genel kurula getirilmesinin çok hızlı olduğunu ve sadece 1-2 kişinin bu konuyla ilgilendiğini anlatan Kıran, ”Dolayısıyla biz bu projenin daha uzun bir zaman içerisinde ve daha uzman bir kadro kontrolünde Galatasaray'a gelir getirmesini istedik. Bu nedenle de gerek yönetim kurulunda diğer yöneticilerle zaman zaman ters düştük, genel kurulda da bu projenin bu tür yürümesi için çalıştım. O zamanlarda 60-65 milyon dolar olarak bahsedilen projede, bundan bir hafta sonra Selahattin Beyazıt başkanımın da deyimiyle 150 milyon dolardan bahsedilmeye başlandı. Demek ki bu muhalif durumum o gün için çok değerli olmuş ki, çok kısa zamanda Galatasaray 50-60 milyon dolar para kazanma şansına sahip oldu. Bu değerli uzmanlar grubu, bu projeyi 200 milyon dolara kadar taşıyacaklardır” diye konuştu.

  'TEKRAR KİMSENİN ALTINA GİRMEYİZ'

  Turgay Kıran, başkan adaylığı söz konusu olursa, kimsenin altına girmeyeceğini söyledi.
  Kıran, bir gazetecinin, “Önceki seçimde Özhan Canaydın'ın altına girdin, yine birinin altına girecek misin?” şeklindeki sorusu üzerine, “Ben pek kimsenin altına girmem. 2002 yılında Özhan Canaydın ortak akıl, paylaşımcılık, katılımcılık sloganıyla beni ve yanımda bulunan birkaç kişiyi yanına istedi. Kurumsal demokrasi sistemini 'başkanla birlikte yürütelim' diye yanında olduk. Ama çok kısa sürede ekonomik sıkıntılar nedeniyle baktı bizim bu söylemlerimiz pek gerçekleşmiyor. Bu yüzden Galatasaray'ın menfaatleri doğrultusunda mümkün olduğu kadar işimize bakıp, bize verilen görevleri yapmaya çalıştık” diye konuştu.

  Şu anda başkanlığa aday olduğu şeklinde bir açıklama yapmadığına dikkati çeken Turgay Kıran, “Bugün de başkan adaylığımız söz konusu oluyorsa, (böyle bir şeyi açıklamadım) yine aynı teraneleri söyleyerekten yani ortak akılı, ortak duyguyu Galatasaray'a getirebilir miyiz? Çünkü artık görülüyor ki tek adamlık sistemler dünyada kalmamıştır. Hala Galatasaray gibi değerli bir markanın 2 kişi tarafından, 2,5 kişi tarafından yönetilmesi gibi sistem dünyada yoktur. Biz de aynı duygular içinde gelen kurumsal demokrasiyi Galatasaray'a getirelim dedik.

  Galatasaray'ı artık 2-3 kişi değil, gelin hep beraber yönetelim istiyoruz. Galatasaray'da bu yönetim tarzını benimseyecek olanlar varsa biz de bu yönetim tarzına sahip olarak varız, ama öbür türlü yokuz. Yani tekrar kimsenin altına girmeyiz” diyerek sözlerini tamamladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı