Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Kira geliri mükellefi 4 ayda 150 bin arttı

KİRA geliri elde edenler yönünden, ilginç bir tablo ile karşı karşıyayız.

2009 yılı Aralık ayında 840 bin 077 olan kira geliri elde eden mükellef sayısı, Nisan 2010 ayı itibariyle yaklaşık 150 bin artarak 989 bin 403 oldu.

REKOR ARTIŞ

Son 10 yıla ilişkin, faal vergi mükellefi sayısına baktığımızda, kira gelirini beyan eden mükelleflerde, hem sayısal hem de oran bakımından “rekor bir artış” göze çarpıyor.

Son 10 yılda; gerçek usulde ve basit usulde gelir vergisi mükellefi sayısı, 10 yıl öncesine göre azalmış durumda. KDV mükellefi sayısının da 10 yıl öncesine kıyasla, 614 bin 066 başka bir anlatımla, yüzde 21.4 gerilediği fark ediliyor. Gerilemenin önemli nedeni, basit usule tabi olanların, KDV mükellefiyetinin kaldırılması ile açıklanabilir.

Vergi mükellefi sayısındaki en yüksek artış, hem sayı hem de oran yönüyle, kira gelirini beyan edenlerde görülüyor. Son 10 yılda mükellef sayısı 602 bin, oransal olarak da yüzde 155 artmış.

ARTIŞIN NEDENİ

Maliye’nin kira geliri elde edenlere yönelik bazı önlemleri, özellikle “kiraların bankaya yatırılması” ve “denetimler” mükellef sayısını artırdı.

Artışın bir başka nedeni de, gayrimenkul alıp kiraya verenlerle ilgili. Çok kişi işyeri açıp ya da yeni bir şirket kurup riske girmektense, vergi, sigorta, işçi, senet ve çeklerle uğraşmaktansa; gayrimenkul alıp kiraya vermeyi yani risksiz geliri tercih ediyor.

Yukarıda belirtilen gerekçeler doğrultusunda olayı değerlendirdiğimizde 2008 sonu - 2010 yılı Nisan yani 16 ayda, kira gelirini beyan edenlerin sayısında, yaklaşık 250 bin mükelleflik bir artış olduğu göze çarpıyor.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi, sadece son 4 aydaki artış, 150 bin mükellefi gösteriyor.

Burada esas olan, gerçek usulde gelir vergisi mükellefi ile kurumlar vergisi mükellef sayısını artırmak. Bunun için de teşvikler dahil bir dizi önlemler alınması gerekiyor.

X