Gündem Haberleri

  Kıpır kıpır ol, zayıfla

  Hürriyet Haber
  09.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Asla yerinde duramayan, sürekli kıpırdanan huzursuz tiplerin ne kadar yemek yeseler de kilo almadıkları bilimsel olarak kanıtlandı. Aynı ölçüde yemek yiyen, ancak oturduğu yerde kıpırdanmadan kalanların ise enerji harcamadığı için vücuda giren yağları yakamadığı belirlendi. bilim adamları, insanın kilo vermesi için ille de saatlerce yürümesi, merdiven tırmanması gerekmediğini, küçük küçük, ama süreklilik gösteren hareketlerin de kilo vermeye yettiğini belirttiler.

  ABD'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Mayo Kliniği'nin yaptığı bir araştırmaya göre yerinde rahat duramayan ‘‘kıpır kıpır’’ insanlar, daha çabuk yağ yakıyor. Yüksek dozda yemek yiyen bazı insanların buna rağmen zayıf kalmasının nedenlerini araştıran uzmanlar, 16 gönüllü denekle 8 hafta süren bir çalışma yaptılar. Bu süre içinde deneklere günde ekstra olarak 1000 kalori verildi. Bu arada deneklerin ne kadar enerji harcadığı da cihazlarla ölçüldü.

  Sekiz haftanın sonunda deneklerden bazıları yaklaşık 7.5 kilo alırken, geri kalanların ağırlığı en fazla bir kilo arttı. Araştırma ekibinden Dr. Michael Jensen'in verdiği bilgiye göre aradaki bu fark, deneklerin ‘‘kıpırdanma’’ faktöründen kaynaklandı. Dr. Jensen ‘‘Zayıf kalan insanlar, gün boyunca diğerlerine göre daha çok bedensel faaliyet içinde bulunuyorlar. Bu da aynı gıdaları alan insanlardan bazılarının neden ince kaldığını, bazılarının da kilo aldığını açıklıyor’’ dedi.

  Araştırmaya katılan denekler, özellikle masa başında çalışan ve düzenli olarak egzersiz yapmayanlar arasından seçildi. Denekler, enerji harcama hızlarını ölçen aygıtlarla donatıldılar. Ayrıca cihazların tespit edemeyeceği kadar küçük enerji değişimlerini saptamak üzere de düzenli olarak kan testleri yapıldı. Mayo Kliniği'nin araştırması sonunda, insanların kilo almasını önleyen faktörün spor gibi çok iddialı büyük hareketler değil, ‘‘kıpırdanma, bir şeylerle oyalanma’’ gibi küçük bedensel faaliyetler olduğu tespit edildi.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı