Dünya Haberleri

  Kipasıyla Türk Günü'ne katıldı

  A.A.
  03.08.2009 - 11:42 | Son Güncelleme:

  Bu yıl dördüncüsü yapılan Toronto Türk Festivali, Kanadalıları hayran bırakırken ilginç bir kişiyi de konuk etti. Ergenekon konusunda yaptığı açıklamalarla gündeme gelen Tuncay Güney, davanın başlamasına bir gün kala standlarda boy gösterdi, hatıra fotoğrafları çektirdi.

  Bu yıl dördüncüsü yapılan Toronto Türk Festivali'ne katılmak üzere Kanada'ya gelen İstanbul Fatih Belediyesi Mehter Takımı, ilk gösterisini Ontario Eyalet Parlamentosu'nda yaptı.

  Marş eşliğinde yürüyerek parlamento binasına giren Mehter Takımı'nın gösterisini Kanadalılar, şaşkınlık ve hayranlıkla izledi. Daha sonra bina önüne çıkan mehteran, bir süre de burada konser verdi.

  Konserin sona ermesi ile birlikte bazı Türk ve Kanadalılar ekiptekilerle fotoğraf çektirdi.

  Toronto'da yaşayan Türkler tarafından sıcak ilgi ile karşılanan Mehter Takımı, daha sonra Kanada'daki tek Türk okulu olan Nil Academy'de 3 saatlik bir konser verdi.

  EN İLGİNÇ KONUK

  Yaşadığı Toronto'dan yaptığı açıklamalarla Türkiye gündeminden inmeyen Ergenekon davasının önemli isimlerinden Tuncay Güney, Toronto Türk Festivali'ne gelerek mehter dinledi ve Fatih Belediyesi standında hatıra fotoğrafı çektirdi. Türkiye'yi terkettikten sonra Kanada'da Musevi olan Güney'in kipasını başından çıkarmadığı dikkati çekti.

  Konserin ardından bir konuşma yapan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, gösterilen ilgiye teşekkür etti.
  Fatih'in, 3 ayrı dinin mensuplarının 500 yıl boyunca bir arada ve huzurla yaşadığı dünyadaki tek mekan olduğunu söyleyen Demir, “Aynı Fatih, Hz. Peygamber'in hadis-i şerifine mazhar olan fethin de gerçekleştiği yerdir. Şu karşınızdaki mehteran ise, o şanlı ordunun mehter takımının günümüzdeki temsilcileridir" dedi.

  KANADA ORDUSU'NDAN ÇAĞRI

  Toronto'nun en ünlü ve işlek merkezi Dundas Square'de düzenlenen festival, Amerika'dan gelen Murat Maviyıldız ve ekibinin folklor gösterisi ile başladı. Türk kültürüne ait yiyecek, giyecek ve el sanatlarının sergilendiği festival alanında Kanada Ordusu da bir stant açarak, Türk gençlerini orduya katılmaya davet etti.

  HİDO'NUN TAKIMINDAN DAVET

  Hidayet Türkoğlu'nun yeni takımı Raptors da, festivalden sonra düzenleyeceği Türk Gecesi için katılımcılardan e-posta adresi topladı.

  Geçen yıl geleceği duyurulmasına karşın, son anda vize alamayan Fatih Belediyesi Mehter Takımı, bu yıl katıldığı festivalde herkesi coşturdu.

  Dünyanın en uzun caddesi olarak bilinen Yonge'da, mehter eşliğinde ilk kez yapılan Türk Yürüyüşü, şehirde trafiğin kilitlenmesine neden oldu. Mehterle birlikte yürüyen Türklere zaman zaman Kanadalılar da eşlik etti. Daha sonra festival alanında sahne alan Mehter Takımı, aşırı sıcağa rağmen 2 saati aşkın konser verdi.

  Konserin ardından kısa bir konuşma yapan ve Festival Onur Konuğu olan Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, "mehterimiz dünyanın bir çok şehrinde konser verdi ama ilk kez bu kadar sıcak bir ilgi ile karşılaştık" dedi.

  Mehter Takımı, bugün de festivalde iki konser verdikten sonra Pazartesi günü başkent Ottova'da ve Salı günü de Montreal'de Türk ve Kanada toplumu ile buluşacak.

  Fatih Belediyesi Mehter Takımı, bugün ve yarın yapılacak Toronto Türk Festivali'nde konser verdikten sonra, pazartesi günü başkent Ottawa'da, salı günü de Montreal'de Türk ve Kanada toplumu ile buluşacak.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı