BURSA HABERLERİ OSMANGAZİ HABERLERİ

Kinteks Fabrikası Müdürü Özçağatay denetlenmeyen firmaların yol açtığı haksız rekabetten yakındı

DHA
04.01.2018 - 18:08Son Güncelleme :
DHA

BURSA,(DHA)- HARPUT Tekstil A.Ş. Kinteks Fabrika Müdürü Haluk Özçağatay, son günlerde Kinteks firmasıyla ilgili işten çıkarma haberlerinin yayınlanmakta olduğunu  belirterek, “İşten çıkarmalar tamamen rutin bir uygulamadan ibarettir ve iş akitlerinin sona erdirilmesinde işçilerin herhangi bir işçi kuruluşuna üye olup olmamaları göz önüne alınmamıştır” dedi. Özçağatay, denetimsiz firmaların haksız rekabetiyle karşı karşıya olduklarına vurgu yaptı.

Kinteks fabrikasında 660 kişinin çalışmakta olduğunu ve geçen yıl istihdamı artırma sıralamasında ilk beşe girdiklerini hatırlatan Kinteks Fabrika Müdürü Haluk Özçağatay, “Yılsonu itibariyle azalan işleri düşünerek, iş verimliliği ve üretim kalitesini artırmak için performansı düşük, son iki yılda iş disiplini ve verimsizliği 420 ayrı tutanakla tespit edilen toplam 42 kişinin sosyal hakları ödenerek iş akitleri fesh edilmiş, 20 arkadaşımız da kendi isteğiyle yine tüm haklarını alarak ayrılmışlardır. Bu durum tamamen rutin bir uygulamadan ibarettir ve iş akitlerinin sona erdirilmesinde herhangi bir işçi kuruluşuna üye olup olmamaları göz önüne alınmamıştır” dedi.

“Firmamız Bursa Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet göstermekte, Çalışma Bakanlığı, Çevre Bakanlığı, OSB Müdürlüğü ve ilgili tüm kurum ve kuruluşlarca sürekli denetlenmektedir” diyen Özçağatay, şöyle devam etti:

HAKSIZ REKABET

“Bu vesileyle belirtmek isteriz ki sektörümüzün asıl ve temel sorunu haksız rekabettir. OSB dışında özellikle şehrin doğu kesiminde üretim yapan, isimleri kamuoyunca malum, kaçak su kullanan, arıtması olmayan, kaçak işçi çalıştıran, kömür kullanan ve çeşitli yasal boşluklarla yurtdışından işçi getiren, yeterince denetlenmeyen firmaların haksız rekabetleriyle karşı karşıya bulunmaktayız. Tüm kamu kuruluşlarını ve STK’ları, sendikaları bu tür firmalarla mücadeleye davet ediyoruz. Tekstil sektörünün tıpkı otomotiv sektörü ve yan sanayisinde olduğu gibi eşit üretim şartlarıyla üretim yapması, haksız rekabetin ortadan kalkması, çalışanlarıyla yönetenleriyle mutlu olarak ülke ekonomisine katkıda bulunması vazgeçilmez hedefimizdir. Bu hedef için ilgili tüm taraflarla işbirliği ve diyaloğa hazırız.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Osmangazi haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Osmangazi haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kinteks Fabrikası Müdürü Özçağatay denetlenmeyen firmaların yol açtığı haksız rekabetten yakındı haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

07 Kasım 2018, Çarşamba
 • İmsak
  06:07
 • Guneş
  07:33
 • Öğle
  12:53
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  18:02
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı