Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kınayarak seyrediyorlar

  Hürriyet Haber
  19.01.1999 - 00:00 | Son Güncelleme: 19.01.1999 - 00:01

  Fransa Başbakanı Lionel Jospin, Kosova'nın Racak Köyü'nde, Cuma günü 45 Arnavut sivilin öldürülmesini, barbarlık olarak nitelendirdi ve katliamı kınadı. Jospin, ‘‘Katliamın sorumluları, adaletten kaçamayacaklarını ve işledikleri bu suçun bedelini ödeyeceklerini bilmelidirler’’ dedi. Kosova sorununa, diyaloğa dayalı siyasi çözüm çağrısını yineleyen Jospin, ülkesinin bu amaç doğrultusunda çaba sarfetmeye devam ettiğini söyledi.

  İran yönetimi de, Kosova'da Müslüman Arnavutların katledilmesini kınadı ve İslam dünyasının, bölgedeki durumdan endişe duyduğunu bildirdi. İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hamid Rıza Asafi, yaptığı açıklamada, İslam Konferansı Örgütü'nün Kosova'daki Müslüman katliamından duyduğu endişeyi dile getirdiğini ve bu cinayetlere derhal son verilmesi çağrısında bulunduğunu söyledi. Asafi, katliamın sorumlularının adalet önüne çıkarılması gerektiğini kaydetti.

  Öte yandan Kosova Kurtuluş Ordusu (UCK), Racak katliamında uluslararası topluluğun da sorumluluğu olduğunu öne sürdü. UCK'nın açıklamasında, ‘‘Racak katliamının sorumluluğu, Sırp rejiminin yanı sıra, BM kararlarını savunmayan uluslararası topluluğa da aittir’’ denildi.

  GÖREVE DAVET

  Kosova'da Sırpların Racak Köyü'nde aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 45 Arnavut'u katletmelerinden sonra, İngiliz basını yine Batı'yı göreve davet etti. Kosova'da yeniden başlayan çatışmalarla ilgili bir başyazı yayımlayan The Guardian Gazetesi, bunun önüne geçilmesinin yolunun kara güçlerinin bölgeye gönderilmesi olduğunu savundu.

  Başyazıda, son olayların da, üçüncü bir silahlı güç araya girmedikçe Sırplar ile Arnavutların savaşmayı sürdüreceklerinin açık bir göstergesi olduğu kaydedilirken, geçen sonbahardan bu yana barış görüşmelerinin hala başlayamadığı, başlasa bile iki tarafın anlaşabileceğine dair bir ümit bulunmadığı hatırlatıldı.

  VAKİT ÇOKTAN GEÇTİ

  The Independent Gazetesi de, dünya basınında sık sık, ‘Vakit geçiyor’ ibaresinin kullanıldığını, ancak artık bu ibareyi kullanmak için bile geç kalındığını bildirdi. ‘Vakit çoktan geçti’ denilen yazıda, Sırpların yeniden etnik temizliğe giriştiklerinİ ve bölgede yeniden bir, ‘kanlı öç alma’ turunun başladığını yazdı.  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı