Gündem Haberleri

  Kimyasallar silah değilmiş

  Hürriyet Haber
  28.09.2013 - 01:44 | Son Güncelleme:

  Suriye’nin kimyasal silahlardan arındırılmasını hedefleyen tasarı konusunda BM Güvenlik Konseyi’nde anlaşmaya varılırken, Washington Post gazetesi, bu kimyasalların aslında silah nitelediğinde olmadığını öne sürdü.

  Washington Post’un haberine göre ABD’li ve Rus yetkililer, Suriye’nin elindeki sinir gazı malzemesinin “silahlaştırılmamış” sıvı maddeler olduğuna ve gaza kıyasla daha kolay nötrleştirilebileceğine inanıyor. Bu nedenle bu maddelerin rejim tarafından saklanması ya da teröristlerce çalınması ihtimali düşük. Ayrıca imha işlemi daha önce sanılandan önce, toplam 9 ay içinde tamamlanabilir.

  DENETLEME BAŞLIYOR

  Rusya ve ABD ise Suriye’nin kimyasal silahlarının denetlenmesi ve imhası konusunda BM tasarısı üzerinde anlaştı. Askeri müdahale tehdidi tasarıya girmeyince Rusya, ABD’nin tasarısını veto etmedi. BM uzmanları en geç salı günü Suriye’deki kimyasal silah stoklarını denetlemeye başlayacak. Ayrıca üçü Şam çevresinde olmak üzere toplam yedi adet kimyasal ve biyolojik saldırı iddiası ile ilgili soruşturma raporunu pazartesi tamamlayacaklar.

  Şam’a yine cuma bombası

  SURİYE’nin başkenti Şam’ın Rankus beldesinde cuma namazı çıkışı bomba yüklü aracın infilak etmesi sonucu 60 kişinin öldüğü, 100’den fazla kişinin yaralandığı bildirildi. Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), patlamayı, rejim güçlerinin sivileri hedef alan yeni “katliamı” olarak nitelendirdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı