BURSA HABERLERİ

MERKEZ HABERLERİ

Kimya sektörünün geleceği için buluştular

DHA
04.06.2017 - 13:56Son Güncelleme : 04.06.2017 - 13:56
DHA

BURSA, (DHA)- BURSA Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) kimya sektörü firmalarının yer aldığı 22. Meslek Komitesi, Bursa Teknik Üniversitesi Kimya Bölümü öğretim üyeleriyle bir araya geldi. Toplantıda, sektörün geleceği için firmalar ve öğretim üyeleri fikir alışverişinde bulundu.

BTSO’nun kente değer katan projelerinin odak noktasını oluşturan meslek komiteleri, sektörlerin geleceğine yön veriyor. Bu kapsamda kimya sektörü firmalarının yer aldığı 22. Meslek Komitesi’nin ‘Genişletilmiş Sektörel Analiz Toplantısı’, Altıparmak Temsilcilik Binası’nda gerçekleştirildi. Toplantıya, Bursa Teknik Üniversitesi (BTÜ) Kimya Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur ve öğretim görevlileri de katıldı. Sektör temsilcileri ile öğretim görevlileri kimya sektörünün geleceğine ilişkin karşılıklı düşüncelerini paylaştı.

“İŞBİRLİĞİ ŞART”

BTSO Yönetim Kurulu Üyesi İlker Duran, BTSO olarak hayata geçirdikleri projelerin kent ekonomisine ve firmalara büyük güç kattığını söyledi. Projelerinin hayata geçmesinde meslek komitelerinin yanı sıra akademisyenlerin de önemli katkılar sağladığını dile getiren Duran, “Komitelerimizden gelen talepler doğrultusunda çalışmalarımızı ortaya koyduk. Üniversitelerimizle birlikte gerçekleştireceğimiz işbirlikleri sayesinde sektörümüzü daha üst noktaya taşıma gayretindeyiz” dedi.

ÜRETİM VE AKADEMİK TECRÜBEYİ FIRSATA ÇEVİRELİM

Duran ayrıca sektörün teknoloji ağırlıklı olduğunu ileterek “Türkiye’de toplam 23 bin işletmemizde 300 bin kişi istihdam ediliyor. Teknoloji odaklı bir sektör olsak da istihdam oranımız yüzde 9 seviyelerinde. Sektörümüz için Ar-Ge çok önemli. Bu kapsamnda en baş aktör üniversitelerimiz. Bizler de sanayicilerimiz ve üniversitelerimizin kaynaşmasını sağlamalıyız. Bu kapsamda bir araya geldiğimiz toplantılarımızı çok önemsiyorum” şeklinde konuştu. 
“İŞBİRLİĞİNİ ÖĞRENCİLERE AKTARMALIYIZ”

Kimya Mühendisliği Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Çopur, BTÜ’nün araştırma üniversitesi olma yolunda çalışmalarının başladığını söyledi. Üniversite sanayi işbirliğinin sektörü geleceği olan öğrencilere de anlatılması gerektiğini ifade eden Çopur, “Öğrencilerimizi bu bilinçle yetişirmek istiyoruz. Bu anlamda onların firmaların üretim tesisleri, kurumsal kimliği ve çalışmaları hakkında tecrübe sahibi olmalarını istiyoruz. Bu anlamda öğrencilerimizin staj dönemi çok önemli. Sektöre yön verecek kimya mühendislerinin mezun olması için eğitimlerimize katkıda bulunmanızı rica ediyoruz” diye konuştu.

FOTOĞRAFLI 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Merkez haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Merkez haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Kimya sektörünün geleceği için buluştular haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  BURSA NAMAZ VAKİTLERİ
  21 Eylül 2017, Perşembe
  • İmsak
   05:02
  • Guneş
   06:43
  • Öğle
   13:08
  • İkindi
   16:34
  • Akşam
   19:12
  • Yatsı
   20:39
  Diğer iller için Namaz Vakitleri »
  Sayfa Başı