Kimya sektörü ihracata doymuyor

Hürriyet Haber
07.10.2011 - 16:08 | Son Güncelleme:

Kimya sektörü yılsonu hedefi olan 15,5 milyar dolarlık ihracata ulaşmak için sağlam adımlarla ilerliyor. Eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 35,69 artış kaydeden kimya ihracatı 1 milyar 309 milyon dolara yükseldi.

Türkiye’nin toplam ihracatındaki payını da artıran kimya sektörü, otomotivin ardından yine ikinci sırada yer aldı. Ocak – Eylül 2011 dönemindeki kimya ihracatı ise 12 milyar 412 milyon dolara yükseldi.

Geride bıraktığımız ayda, kimya sektörü en fazla ihracatı Mısır’a yaptı. Mısır’a olan kimya ihracatı 2010 yılının Eylül ayı ile karşılaştırıldığında, yüzde 343 gibi rekor bir artışa imza attı. Mısır, yılın dokuz aylık döneminde de kimya ihracatının lideri oldu.

Irak ve İtalya, Eylül ayı kimya ihracatında Mısır’ın ardından ilk üçte yer aldı. Ekonomik açıdan zor günler geçiren İtalya’ya yapılan kimya ihracatı, geçtiğimiz ay yüzde 129 arttı. Ülkelere göre ihracat performansına bakıldığında; Mısır, Irak ve İtalya’yı, Almanya, Rusya Federasyonu, Cebelitarık, Birleşik Arap Emirlikleri, Romanya, Angola ve Azerbaycan-Nahçivan izledi. 2010 yılının Eylül ayında Angola’ya olan 614 bin dolarlık kimya ihracatının, bu yıl 38 milyon 560 bin dolara yükseldi.

PAZAR ARAŞTIRMALARI DEVAM EDİYOR 

Kimya sektörü, Ocak – Eylül dönemindeki ihracatını yüzde 37,98 oranında artırarak, 12 milyar 412 milyon dolar düzeyine taşıdı. Kimya sektörünün yılsonu hedefi olan 15,5 milyar dolarlık ihracattan uzak olmadığını belirten, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamülleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Akyüz, ihracattaki artış trendini sürdürmek ve hedefledikleri rakamlara ulaşmak için yeni pazar araştırmalarının devam ettiğini söyledi. Avrupa ekonomilerindeki durgunluğun, Türk kimya sektörünün ihracatına olumlu yansıdığını da vurgulayan Akyüz, Eylül ayında İtalya’ya olan ihracattaki artışın da bunun bir göstergesi olduğunu dile getirdi. İKMİB Başkanı Murat Akyüz, Kuzey ve Orta Afrika, Ortadoğu ve Güney Amerika ülkeleri ile gelişme potansiyeli yüksek diğer ülkeleri de mercek altına aldıklarını kaydetti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı