Dünya Haberleri

  Kimya Nobeli yeşil floresan proteinine

  Hürriyet Haber
  09.10.2008 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Nobel Kimya Ödülü Amerikalı bilim adamları Roger Tsien ve Martin Chalfie ile Japon bilim adamı Osamu Şimomura’ya "floresan proteinler"le ilgili çalışmaları için layık görüldü.

  Nobel Komitesi kaynakları, üç bilim adamının denizanalarında gözlemlenen ve biyokimyanın gelişmesinde önemli yer teşkil eden "yeşil floresan proteini"ni (GFP) keşfettiklerine dikkati çektiler.

  Bilimsel alanda GFP’nin etkilerinin "mikroskobun keşfiyle kıyaslanabileceğine" dikkat çekilen akademi açıklamasında, 40 yıldan beri GFP’nin "biyokimyacılar, biyologlar, tıp alanında çalışan bilim adamları ve diğer araştırmacılar için yol gösterici bir kutup yıldızı olduğu" ifade edildi. İlk kez Şimomura, 1962 yılında, bir deniz anasında yeşil floresan proteinini bulup ayrıştırdı, daha sonra da ultraviyole altında yeşil ışık verdiğini saptadı. Bundan 30 yıl sonra da diğer bilim adamları Chalfie ve Tsien, proteinin floresan ışığını nasıl yaydığı gibi katkılarla bu çalışmayı geliştirdi.

  Osamu Şimomura, 1928 Tokyo doğumlu. Yeşil Floresan Proteinini ilk kez keşfettiği 1962 yılında Princeton Üniversitesinde görevliydi, halen ABD’de yaşıyor. Martin Chalfie, 1947 ABD doğumlu. 1977 yılında Harvard Üniversitesi’nde öğrenim gördü. Halen Columbia Üniversitesi biyoloji bilimleri dalında çalışıyor. Roger Y. Tsien, 1952 New York doğumlu. 1977’de İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde öğrenim gördü, 1989’dan beri California Üniversitesi’nde görev yapıyor.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı