Gündem Haberleri

  Kimseyi affetmedik yasa emrini uyguladık

  Oya ARMUTÇU / ANKARA
  07.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yargıtay 9’uncu Ceza Dairesi Başkanvekili Ekrem Ertuğrul, Hizbullah sanıklarının tahliyelerine ilişkin tepkiler üzerine, hâkim olarak yasayı uyguladıklarını belirterek, “Kimseyi affetmedik, yasanın emredici hükmünü uyguladık” dedi. Ertuğrul, şunları söyledi:

  Görevimiz, işlenmiş suçun türü ne olursa, yasalara uygun karar vermektir. ‘CMK verilebilir, yapılabilir’ demiyor. ‘Tahliye edilir’ diyor. Emredici hükümdür, uygulamak zorundayız. Tutukluluk süresini uzatamayız, kısaltamayız. Biz bu amir hükmü uyguladık. Devlete karşı suçlarda 2 katı uygulanır denildiği için azami tutukluluk süresini 10 yıl olarak belirledik. Ben 15 yıldır bu dairedeyim. Dairede dosya bekletmek diye bir şey yoktur. Tutuklu dosyaları ön sıraya alınıp inceleniyor. Tartışma konusu yapılan dosyaların tebliğnameleri tebligat aşamasında. 1,5 aydan önce tebligat yapılamıyor. Tebligatlar tamamlanmadan duruşma günü veremeyiz ve dosya üzerinde esastan inceleme yapamayız. Bu kesin bozma nedeni. Suç tarihi 2001’den önce olan dosyaları alıyoruz. Tahliye taleplerini değerlendiriyoruz. Dosyaların büyük bir kısmı 2002 ve sonrasına ait. Büyük bir adaletsizliğe ve hak kaybına neden olmamak için çalışıyoruz.
  ? Bizim dairede, 1 başkan 6 üye ve 16 tetkik hâkimi var. Toplam 42 bin 108 dosya 2010’a devretmiş, 3 bin 652 dosya daireden çıkarmış. Dosyaları birden fazla hâkim incelesin çabuk çıksın denebilir. Ama usul gereği bir dosyayı 2-3 hâkimin incelemesi mümkün değildir. Ben Öcalan dosyasını tek başıma inceleyen hâkimim. Tartışılan dosyaların içeriğini bile bilmiyoruz, çünkü daha tebligatları yapılmadı. Biz bu dosyalar üzerinde, hiçbir gecikme yapmadan büyük bir özveri ve insan üstü çaba ile çalışıyoruz.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı