Gündem Haberleri

  Kimsesiz gençlere yeni hayat

  Hürriyet Haber
  22.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Yasa gereği yetiştirme yurtlarında büyüyenler 18 yaşına geldikleri zaman yurtlardan ayrılmak zorunda bırakılıyor yani kelimenin tam anlamıyla kapının önüne konuyordu. Sadece geçici olarak 6 ay süreyle Gençlik Evleri'nde kalmalarına izin veriliyordu. Kendilerini birden kapının önünde bulan kimsesiz, evsiz barksız bu genç insanların yaşam mücadelesi uzun yıllardır, büyük bir sosyal sorun olarak gündemdeydi. Ancak yetiştirme yurtlarında büyüyenlerin birçoğu için, 14 Aralık'tan itibaren yepyeni bir hayat başladı. Çocuk ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı'nın koordinasyonu sonucu beş yıldır başarıyla sürdürülen proje kapsamında yüzlerce gence devlet memuru ve hizmetli personel olma yolu açıldı. İstanbul'da 62 kişi bu fırsattan yararlanıyor.

  Yüksel Seren (27)

  Yirmi altı Kasım'da girdiği sınavı kazanan Yüksel Seren'in mutluluğu her halinden belliydi. Bağcılar İlk Öğretim Okulu'nda memur olarak göreve başlamıştı. Yıllardır sınavlara giriyormuş, başarılı olmasına rağmen çok kişinin başvurması nedeniyle hep elenmiş. ‘‘Annem ile babam imam nikahıyla evlenmişler. 25 günlükken babam bizi bırakarak Almanya'ya kaçmış. Anneme de, kendisini boşadığına dair haber göndermiş. Annem başka biriyle evlendi. Beni de 1979'da çocuk yuvasına verdi. Sırasıyla Ayvalık, Çanakkale, Bursa ve Büyükçekmece'deki yetiştirme yurtlarında kaldım. Bunlar hep öğrenim için dolaştığım yerler. Yurttan ayrılmama rağmen Sosyal Hizmetler bana sınav davetiyeleri gönderiyordu. Kısmet bugüneymiş. Şimdi önüm açık. Hayatıma rahatlıkla yön verebileceğim.’’

  İst. Milli Eğitim Müdür Yard. Nihat Er

  Başvuranların hepsi işe alındı

  Uzun yıllardır uygulanan proje, 1995 yılından itibaren yoğunlaştırıldı ve genelleştirildi. Buna göre, Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu'na ait yuva ve yetiştirme yurtlarına bağlı yüzlerce insan, 26 Kasım'da sınava alındı. Sözel ve sayısal sorulardan oluşan sınavda başarılı olanlar, daha sonra sözlü sınava tabi tutuldu. Bunda da başarılı olanlar, 14 Aralık Perşembe gününden itibaren illerde Milli Eğitim Müdürlükleri'ne bağlı kurumlarda devlet memuru ve yardımcı hizmetli olarak göreve başladı. İlk ve orta öğretim okullarından mezun olanlar hizmetli, lise ve yüksek okul öğrencileri ile mezunları ise memur olmaya hak kazandılar.

  İstanbul Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Nihat Er, doksan kişilik kadro açtıklarını, fakat 72 kişinin başvuru yaptığını belirterek, ‘‘Başvuran herkes başarılı oldu’’ dedi.

  Verda Mert (20)

  Yurtlarda asırlarım geçti

  Verda Mert'e ait bu sözler galiba bazı şeyleri özetliyor. Yurt yılları çok zor geçmiş onun için. Yirmi yılının on dokuzunu yuva ve yurtlarda geçirmiş. Annesi bakamadığı için daha altı aylıkken yuvaya vermiş. Fakat sık sık annesiyle görüştüğünü söylüyor. Bakırköy ve Küçükyalı Çocuk Yuvaları ile Çanakkale ve Edirne Kız Yetiştirme Yurtları'nda kalmış. On yıldır kuaförlük yapıyor. En son, Edirne'de tuttukları bir evde arkadaşlarıyla kalıyormuş. Liseyi dışarıdan bitirmeye çalışıyor. Üsküdar Eğitim ve Araştırma Merkezi'nde memur olarak çalışmaya başladı. Fakat biraz sıkıntılı. ‘‘Üsküdar'a nasıl gideceğim. Çok uzak’’ diye yakınıyor: ‘‘Küçük yaşta insanlarla mücadele etmesini öğrendim. Yaşıtlarım okurken ben çalışıyordum. İnsanlara baktığımda, ilgilendikleri konular bana çok tuhaf ve saçma geliyor.’’

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı