Kimsenin gazını kesmedik bıçak sırtında yürüyoruz

Çiğdem TOKER
09.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme: 08.02.2006 - 23:06

İran’dan gelen gaz miktarının azalmasına, okuların tatili eklenince, İstanbul’da konutların doğalgaz tüketimi dün "pik" yaptı.

İstanbul’da konutların gaz çekişi dün 6 milyon metreküp birden artarak 32 milyon metreküpe ulaşınca, Ankara’da enerji yönetimi teyakkuza geçti. BOTAŞ, üretici santralların kullandığı gazın konutlara yönlendirilmesini sağlamaka amacıyla önce "durdurma" yazısı yazdı, sonra bundan vazgeçti.

BOTAŞ, "kesintili müşteri" kategorisindeki 18 elektrik üreticisi ve otoprodüktörlere faksla bildirimde bulunarak, saat 16.00 itibariyle üretimin durdurulacağını duyurdu.

Ancak, ilerleyen saatlerde sıkıntının "tolere edilebileceği" gözlenince, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu kararı uygulamaya koymadı. Kesinti yapılmasından "şimdilik" vazgeçilince BOTAŞ, saat 19.00 sularında üreticilere ikinci bir yazı göndererek, ilk bildirimin dikkate alınmaması istendi.

Bakanlık yetkilileri Hürriyet’e, günlük toplam tüketimin 112 milyon metreküpe ulaştığını, buna karşılık gaz alımında günlük 110 milyon metreküpte sıkıntı yaşandığını belirterek, bunun da İran hattından kaynaklandığını ifade etti.

BOTAŞ Genel Müdür Vekili Rıza Çiftçi, A.A’ya "Bıçak sırtında dengeyi sağlamaya çalışıyoruz. Şu anda bir kesinti söz konusu değil" dedi.

PERŞEMBE VE CUMA ÖNEMLİ:

Toplam 4 bin megavat elektrik üreten Enka santrallarından bir yetkili de Hürriyet’e dün gün boyunca hiçbir kesinti yapmadıklarını belirterek, "Yapılsa bile,bu büyük miktarlarda olmaz. Ciddi bir sıkıntıya yol açmaz" dedi. Enka yetkilileri ayrıca, Perşembe ve Cuma gününün atlatılması halinde, gaz tüketiminin azaldığı haftasonunda normale dönülebileceğini de vurguladı.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı