Gündem Haberleri

  Kimseden icazet alma derdimiz yok

  Turan YILMAZ/ANKARA
  22.02.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Erdoğan, HAMAS konusunda gelen tepkiler için ’kimseden icazet alma dertleri olmadığını’ belirtti. Erdoğan, "İnsani, tarihi ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğini yerine getirip, doğru bir zamanlama ile doğru mesajları verdik" dedi.

  BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan, HAMAS’ın Ankara ziyaretine İsrail’den gelen sert tepkiye, "Kimseden icazet alma derdimiz yok" diye yanıt verdi. Erdoğan, İsrail’in Filistin’e mali yardımı kesmesine de, "Filistin’deki yeni yapıyı ekonomik yöntemle terbiye etmeye çalışmanın adı demokrasi değil, güdümlü demokrasi olur. Bu Filistin halkına saygısızlıktır" tepkisini gösterdi. Erdoğan, AKP Grubu’nda şu mesajları verdi:

  İNSANİ SORUMLULUĞUMUZ

  İnsani, tarihi ve ahlaki sorumluluğumuzun gereğini yerine getirerek, doğru bir zamanlama ile doğru mesajları verdik. Aynı mesajları, bundan sonra da açık kanallar başta olmak üzere, her fırsatı değerlendirerek vermeyi sürdüreceğiz.

  DOĞRU OKUYUN

  Tarafları ve uluslararası camiayı, Filistin’de demokratik seçimlerin ortaya çıkardığı tabloyu doğru okumaya, sorumluluk bilinciyle hareket ederek bu tabloyu barış için bir fırsata dönüştürmeye davet ediyorum. Şu veya bu şekilde henüz seçimlerden çıkılan Filistin’de bazı mesajlar kabullenilmemiş olabilir. Biz, insanlığın beklentisi olan ve belki de Türkiye’nin dışında başka ülkelerin veremeyeceği mesajları verdik. Türkiye, İsrail ve Filistin ile bugüne kadar olan görüşmelerini; siyasi, askeri, ticari, kültürel, bundan sonra da yürütecektir.

  ÇEŞİTLİLİKTE BİRLİK

  Demokratik değer ve adaleti yaygınlaştıralım. Çeşitlilik içinde birlikte yaşama ilkesini tüm dünyada küreselleştirelim. AB perspektifimizin vizyonu da, Irak ve Suriye meselelerine bakışımız da bunu esas almaktadır. Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika inisiyatifindeki rolümüz de buna dayanmaktadır.

  İNİSİYATİF KULLANIYORUZ

  Burada bizler inisiyatifi kullanmanın hesabı içindeyiz. Hedef, sadece bir Ortadoğu barışını gerçekleştirmektir.

  KARDEŞLİĞİMİZİ YAPTIK

  Erdoğan,
  önceki günkü Bakanlar Kurulu ve AKP MYK’da da, "Davul zurnayla mı geliyorlar diye ilan edecektik, tabii ki hayır, güvenlik nedeniyle gizli tutmamız gerekiyordu. Bu nedenle sizlere de haber veremedik. Kardeşlik görevimizi yaptık, artık gerisi onlara kaldı" dedi. Erdoğan İsrail’in tepkisi için de, "Ortada bir kriz yok. Martta seçime gidiyorlar ve seçim atmosferinde iç kamuoyuna yönelik bu tür mesajlar her yerde verilir. Seçimden sonra her iki taraf da meseleyi daha soğukkanlı değerlendirme imkanı bulacaktır" yorumunu yaptı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı