Gündem Haberleri

  Kimse ’Tebligat almadım’ diyemeyecek

  ANKARA
  08.08.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  TEBLİGAT kurallarını kökten değiştiren yeni tasarıyla her vatandaşın dikkat etmesi gereken yeni kurallar getiriliyor. Yeni yasayla devletin yazılı bildirim için ulaşamadığı kişi kalmayacak ve vatandaşların "tebligatı almadım, bildirimden haberim yoktu" gerekçesine hiçbir açık kapı bırakılmayacak.

  Sistemdeki adres geçerli

  Hükümetin hazırladığı Tebligat Yasa Tasarısı Meclis’e sunuldu. Yeni yasama yılında çıkarılması planlanan tasarı; tapu, miras, istimlak, icra ve mahkeme gibi hayatın birçok alanını doğrudan ilgilendiriyor. Tasarıya göre, bilinen en son adrese tebligat yapılamaması halinde, muhatabın adres kayıt sisteminde bulunan yerleşim yeri adresi esas alınacak. Bunun dışında başka bir adres araştırması yapılmayacak.

  Kapıya yapıştırıp gidecek

  Muhatap o adreste hiç oturmamış veya o adresten sürekli ayrılmış olsa dahi, tebliğ memuru evrakı o yerin muhtar veya ihtiyar heyeti azasından birine veya zabıta amir veya memurlarına imza karşılığında teslim edecek. Memur, ihbarnameyi de adresteki binanın kapısına yapıştıracak. İhbarnamenin kapıya yapıştırıldığı tarih tebliğ tarihi sayılacak.

  Bir kopya da eski adrese

  Adresini değiştiren kişi yenisini bildirmediği ve adres kayıt sisteminde adresi tespit edilemediği takdirde, evrakın bir kopyası eski adresine asılacak ve bu tarih tebliğ tarihi sayılacak. Bu hükümlerin gerekçesinde, "Bir vatandaşın adresini doğru şekilde bildirmesi ve kendisine ulaşılabilmesi önemlidir. Hiç kimse, adres değişikliğini bildirmemek suretiyle ihmali veya adresini belirsiz hale getirecek kötü niyetli davranışlarıyla hak elde etmemelidir. Hukuk düzeni kişinin açık ihmal veya kötü niyetini korumaz" denildi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı