Gündem Haberleri

  Kimse bana ‘Ya bu hâkimler niye böyle yapıyor’ demedi

  Fırat ALKAÇ
  17.04.2016 - 22:14 | Son Güncelleme:

  8'inci Cumhurbaşkanı Turgut Özal için vefatının 23. yıl dönümü nedeniyle Beşiktaş’taki Conrad Otel’de “Turgut Özal’ı Anma Yemeği” düzenlendi.

  Anma törenine Anavatan Partisi eski bakanları Mahmut Oltan Sungurlu, Lütfullah Kayalar, Hüsnü Doğan, Ali Talip Özdemir ve milletvekilleri ile partililer katıldı. Anma yemeği sonrası katılımcılar Turgut Özal hakkında konuşmalar yaptı. Konuşmacılar arasında yer alan eski Adalet Bakanı Mahmut Oltan Sungurlu da Turgut Özal hakkında kısa bir konuşma yaptı. Özal’ın barışçıl bir insan olduğundan söz eden Sungurlu, “Özal, 1983 yılında çıktığında kimseyle kavga etmedi, kimseyi kötülemedi, sulh ile sorunları çözdü” dedi.

  Sungurlu konuşmasının devamında şunları söyledi: “Siyasi partilerin yargıyla başı derttedir. Anavatan’ın da gerek Danıştay ile gerek Anayasa Mahkemesi ile başı dertteydi. Zaman zaman bunlara karşı çıktığımız, söylendiğimiz olurdu. Ben 5 defa Adalet Bakanlığı yaptım. Özal da Mesut Bey de telefon açıp ‘Ya bu hâkimler niye böyle yapıyor’ demedi. Veya ‘bu hâkimler üzerinde neden tasarruf yapmıyoruz’ diye bir düşünce olmadı. Ama şunu da söyleyeyim, benim de istifa dilekçem çantamdaydı. Böyle bir talep olsaydı, bakanlığı bırakırdım. 1989 yılında, seçimlerin iptal edildiği tarihte bile Özal, yargıyla kavga etmedi. Sorunları barış ile çözdü. Basın ile kavga etmedi. Başörtü sorununu kanunlarla çözmekte sıkıntı çekti ama sulh ile çözdü.” 

  Etiketler: vefat
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı