Kimse alınmasın, darılmasın el ele verip işsizliği çözelim

Hürriyet Haber
23 Mayıs 2010 - 00:00Son Güncelleme : 22 Mayıs 2010 - 22:37

Daha önceki ‘Herkes üyesi 1 işçi alsa istihdam sorunu çözülür’ önerisinin yanı sıra, kayıtdışılık konusunda da eleştirdiği TOBB üyelerine seslenen Erdoğan, “Bu meseleyi hep birlikte, dayanışma ile çözeriz” diye konuştu.

Olumsuz etkiliyor

Konuşmasında işsizliği düşürmek için yaptıkları çalışmalara da değinen Başbakan Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Bu sorun tek başına hükümetin gayretleriyle teşvikleriyle girişimleriyle çözülecek bir sorun değil. Kimse alınmasın, darılmasın, küsmesin. Bu, Türkiye’nin meselesidir. Bu bizim ortak meselemizdir. İşsizliğin neticesinde ortaya çıkan toplumsal sorunlar sadece beni, sadece bu milletin bir kesimini değil, hepimizi olumsuz etkiliyor. Biz bu meseleyi hep birlikte, dayanışma ile çözeriz. Hükümet ile iş ortamını iyileştirmek noktasında, vergiler, sigorta primleri, kanunlar noktasında üzerimize düşeni yaptık. İmkanlar elverdikçe yenilerini de yapıyoruz.”

Girişimciye haksızlık

Son 7 yılda ekonomide kaydedilen gelişmeleri rakamlarla ifade eden Erdoğan, özellikle büyüme rakamına dikkat çekti. Türkiye’nin bu dönemde pek çok ülkeden hızlı büyüdüğünü belirten Erdoğan, şöyle devam etti: “Bunu bir tesadüf gibi görmek, bir konjonktüre bağlamak, açık söylüyorum, en başta sizin emeklerinizi inkar olur, sizin alın terinizi, sizin girişimlerinizi yok saymak olur ve girişimcilerimize haksızlık olur. Sadece geçmişe değil, geleceğe baktığınızda, tahminlere baktığınızda Türkiye için umut verici beklentiler görüyorsunuz. IMF’nin en son açıkladığı Dünya Ekonomik Görünümü Raporu’na göre 2010 yılında yüzde 5.2 büyüme oranı ile Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi olacağız. Yine OECD’ye göre, 2011-2017 yıllarını kapsayan dönemde yıllık ortalama yüzde 6.7 büyüme oranı ile OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ekonomi olmamız bekleniyor.”

Başbakan ve TOBB Başkanı’na baklavalı mesaj verdiler

65’inci genel kurulda hükümet ile TOBB arasında önceden yaşanmış bazı olaylar nedeniyle gerilim bekleniyordu. BAKTAD Başkanı Mehmet Yıldırım, genel kurula taşıdığı baklavayı Başbakan ve TOBB Başkanı’na verdi.

Kimse inanmak istemedi, IMF’siz 2’nci yılı aştık

BAŞBAKAN Tayyip Erdoğan “IMF’siz yola devam ederiz” dediklerinde kimsenin inanmak istemediğini belirtirken, “Bugün ikinci seneyi aştık, Türkiye IMF’siz yoluna devam ediyor. Öz kaynaklarıyla, krizi arkada bırakıyor” diye konuştu. Cari açığın yeniden gündeme taşındığını ifade eden Erdoğan, “Daha önce nasıl tedbirlerimizi aldıysak bugün de yakından izliyoruz” dedi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı