Gündem Haberleri

  Kimlik sordukları hakim 68 polisi ifadeye çağırdı

  Fahrettin GÖK / DHA
  31.07.2007 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Seçim günü Adliye bahçesine otomobiliyle girmek isteyen Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve İl Seçim Kurulu Başkanı Mesut Kundakçı’ya, görevli Çevik Kuvvet polisleri kimlik sordu. Kimliğini göstermeyen ve sinirlenen Kundakçı çevrede görevli 68 polisi ifadeye vermeye çağırdı.

  VAN’da seçim günü adliyede görev yapan Çevik Kuvvet polisleri, 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Mesut Kundakçı’ya kimlik sorunca, toplu halde ifade vermeye çağrıldı. 68 Çevik Kuvvet polisi Adliye’ye geldi ancak yetkililerin araya girmesiyle konu mahkemelik olmaktan çıktı.

  Van’da 22 Temmuz 2007 günü milletvekili seçimlerinde Adliye binasında görev yapan Çevik Kuvvet polisleri, aracıyla Adliye bahçesine girmek isteyen 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı ve İl Seçim Kurulu Başkanı Mesut Kundakçı’yı durdurup, kimlik sordu. Kundakçı, Van 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı olduğunu, bu yüzden de kimlik göstermeyeceğini söyledi. Polislerin, Kundakçı’ya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın verdiği listede isminin olmadığını söylemesi üzerine kısa süreli tartışma yaşandı.

  Tartışma üzerine sinirlenen Kundakçı, iddiaya göre kendi aracının camını yumruklayarak kırdı. Araya giren bazı kişiler, Hakim Mesut Kundakçı’yı Adliye binasına aldı. Seçimden sonraki gün Kundakçı, o gün Adliyede ve Adliye çevresinde görev yapan tüm Çevik Kuvvet polislerinin ifadelerini alacağı talimatını Van Emniyet Müdürlüğü’ne bildirdi. /images/100/0x0/55eaac21f018fbb8f88f5ca0
  Tebligat üzerine polisler seçimden sonraki günden itibaren her sabah Adliye bahçesine gidip, ifadelerinin alınmasını beklediler. Bir hafta boyunca her gün sabahtan akşama kadar Adliye bahçesinde toplanan polisler dün yeniden binaya geldi. Polisler sırayla Adliyeye alınırken, vatandayşlar bu kadar polisi bir arada görünce bir olay olduğunu sandılar. Ancak polisler ifade vermeden, yetkililerin araya girmesiyle olay mahkemelik olmaktan çıktı. Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı, olayla ilgili soruşturma başlatıldığını ve soruşturmanın titizlikle yürütüldüğünü söyledi.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı