Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kimliği bulunamadı dava açılamadı

  Ali DAĞLAR
  17.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Başbakan Tayyip Erdoğan’un Yunanistan gezisi sırasında “ekümenik denmesine itirazım yok” dediği Fener Rum Ortodoks Patriği Dimitri Bartholomeos’a “kimlik bilgileri temin edilemediği” gerekçesiyle dava açılamadı.

  Fener Rum Ortodoks Patriği Dimitri Bartholomeos, 26 Kasım 2009 tarihinde Zaman Gazetesi’nden Yasemin Budak ve Elif Kaya’ya verdiği röportajda Ergenekon davasının tutuklu sanıklarından Türk Ortodoks Patrikhanesi basın sözcüsü Sevgi Erenerol’u hedef alan açıklamalar yaptı. Erenerol’un avukatı bu röportaj üzerine Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’na Patrik Bartholomeos, Zaman gazetesi Yazıişleri Müdürü Ali Odabaş ve röportajı hazırlayan iki muhabir hakkında suç duyurusunda bulundu. Bartholomeos’un gazetede yer alan, “Orada (Sevgi Erenerol’un basın sözcülüğünü yaptığı Türk Ortodoks Patrikhanesi Kilisesi’nde) Ergenekon toplantıları yapıyormuş, devlete, hükümete, Ak Parti’ye ve bize karşı toplandılar yapılıyormuş. Bunların bir ibadet mekanında yapılıyor olması daha da üzücü” ifadelerinin suç olduğunu savundu. Soruşturmayı yürüten Bakırköy Cumuriyet Savcısı Remzi Yaşar Kızılhan 26 Şubat 2010 tarihinde takipsizlik kararı verdi. Erenerol’un avukatı ise takipsizlik kararının kaldırılması için İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme 22 Nisan 2010 tarihinde itirazı kabul edip Bartholomeos ile gazetecilerin yargılanmalarına karar verdi.

  Temin edilemedi

  Bakırköy Cumhuriyet Savcısı Remzi Yaşar Kızılhan bu kez 6 Mayıs 2010 tarihinde ismi geçenlerden sadece Zaman Yazıişleri Müdürü Ali Odabaşı hakkında adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs ve basın yoluyla hakaret suçlarından dava açtı. Savcı Kızılhan, Bartholomeos ile Zaman muhabirleri Yasemin Budak ve Elif Kaya hakkında “Basın Kanunu’na göre günlük yayınlarda zorunlu dava açma süresinin iki ay olduğunu, bu süre içinde üç şüphelinin kimlik bilgilerinin temin edilemediğini” belirterek dava açmadı.

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı