Dünya Haberleri

  Türkiye kimin İHA’sını düşürdü

  hurriyet.com.tr
  16.10.2015 - 14:16 | Son Güncelleme:

  Türk Silahlı Kuvvetleri’ne bağlı savaş uçakları bugün üç kez ikaz edilmesine rağmen Türk hava sahasını ihlal ederek Suriye sınırında uçuşunu sürdüren bir insansız hava aracını düşürdü. Düşürülen İHA’nın 3 boyutlu haritalama cihazlarının fotoğraflarda görünmemesi dikkat çekti. Peki bayrak taşımadığı için milliyeti hemen tespit edilemeyen bu hava aracı kime ait olabilir? En güçlü olasılık, Türkiye sınırına yakın İHA uçuran Suriye rejimi ve Rusya… Başlıca olasılıklar şöyle:

   

  1) SURİYE REJİMİ

  Esad yönetiminin Humus ve Hama üzerinde İHA uçurduğu ilk kez Şubat 2012’de ortaya çıkmıştı. Bunların birçoğu, İran’ın düşürdüğü ABD İHA’larını örnek alarak geliştirdiği modeller.

  İşte “Muhacir 4” tipi olduğu sanılan, İran yapımı bir Suriye keşif İHA’sının görüntüsü:

  2) RUSYA'NIN MÜDAHALESİ

  Suriye’deki savaşa son dönemde giderek daha fazla müdahil olan Rusya, Reuters’ın 22 Eylül tarihli haberine göre askeri operasyonlara İHA’larıyla da destek vermeye başladı. Rus yapımı bu İHA’lar Lazkiye’deki hava üssünden kalkıyor ve kaç tane oldukları bilinmiyor.

  3) ABD’NİNKİLER BÖYLE GÖRÜNMÜYOR

  ABD’de 2012’den beri Suriye’de keşif İHA’ları uçurmaya başladı. IŞİD tehdidinin artmasıyla füze taşıyabilen ABD İHA’ları da Suriye’ye kaydırıldı. Hatta İncirlik Üssü’ne de İHA’lar getirildi. Ancak Türkiye’nin düşürdüğü İHA, ABD’nin elindekilerden çok daha küçük.

  Türkiye kimin İHA’sını düşürdü

  4) İSRAİL O BÖLGEDE UÇURMUYOR

  İsrail İHA’ları 1980’lerden beri zaman zaman Suriye hava sahasına giriyor. Hizbullah’ın Suriye savaşına müdahalesiyle bu durum daha da sık gözlenir oldu. Ancak bu durum Türkiye sınırının olduğu kuzeyde değil, Suriye’nin güneyinde geçerli.

  Türkiye kimin İHA’sını düşürdü

  RUSYA: HEPSİ SAĞLAM
  RIA Novosti'ye göre, Rusya Savunma Bakanlığı, Suriye'deki tüm uçaklarının güvenli şekilde üslerine döndüğünü, tüm İHA'larının da "planlandığı gibi" faaliyetlerini sürdürdüğünü açıkladı.

  Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Suriye'deki hava saldırılarında kullanılan tüm uçaklarının görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü'ne döndüğünü söyledi.

  Konaşenkov Rus basınına yaptığı açıklamada, "Suriye'deki tüm uçaklarımız görevlerini tamamladıktan sonra Himeymin Üssü'ne döndü. Rus insansız hava araçları (İHA), Suriye semalarındaki gözlem uçuşlarını planlandığı gibi yürütüyor" ifadelerini kullandı.

  Rusya Savunma Bakanlığı ayrıca Suriye uçuşları konusunda Türk ordusu ile doğrudan temas halinde olduğunu belirtti.

  ABD: RUS OLABİLİR
  Reuters'a konuşan ABD'li bir yetkili ise hava aracının Rusya'ya ait olduğundan şüphelendiklerini söyledi.

  KAMERALAR NEREDE
  Sosyal medyada paylaşılan bir dizi yorumda, Türkiye’nin düşürdüğü hava aracının, Rus yapımı “Orlan-10” tipi İHA’ya benzediği belirtildi. Aynı tip İHA’ların Ukrayna’da geçen yıl, Suriye’de bu yıl düşürüldüğü bildirilmişti. Bir Twitter kullanıcısı, Türkiye’nin düşürdüğü İHA’nın 3 boyutlu haritalama cihazlarının fotoğraflarda görünmediğini bildirdi.

  Türkiye kimin İHA’sını düşürdü
  Rus yapımı Orlan-10 tipi İHA

   

  Etiketler: drone

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı