Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kimi masalla, kimi zurna ile öğretiyor

  Hürriyet Haber
  15.05.2000 - 00:00 | Son Güncelleme: 15.05.2000 - 00:01

  Türklerle İngilizce öğretmek için ilginç yöntemler uygulanıyor. Dil öğretimi uzmanı Jim Wingate, Feyziye Mektepleri Vakfı Işık Okulları Nişantaşı Kampusu'nda öğretmenlere görerek ve eğlenerek dil öğrenmenin inceliklerini anlattı. Ardından 4-12 yaş grubu öğrencilere masal anlatarak, oyun ve eğlence eşliğinde İngilizce öğreten Wingate, ‘‘Araştırmalar, yeni bir kelime öğrenmenin vücut dili ve ses kullanımında çok büyük etken olduğunu gösteriyor. Ben de vücut dilimi kullanıyorum’’ dedi.

  Bu arada dilbilimi konusunda uluslararası çalışmaları bulunan ve Oxford University Press (Oxford Üniversitesi yayınları) editörlüğünü yapan Andrew Hornsby Smith de, Bahçeşehir Koleji'nde sayıları 400'e yakın İngilizce öğretmenine İngilizce kelimeleri hafızada tutma tekniklerini anlatırken zurna çaldı. Smith, zurnayı kullanmasının nedenlerini ise şöyle açıkladı:

  ‘‘Dil, konuşma, yazma dinleme ve okuma ile yani 4 duyu ile tam anlamıyla öğrenilir. Şarkıyla, resimle desteklenen dil eğitiminde her zaman başarılı sonuç alırsınız. Ben bu zurnayı çalarak, ilginç bir yöntem uyguluyorum. Siz, bu sesi unutmayacaksınız. Söylediğim kelimeyi de. İşte bu hafızada kalıcılık yaratıyor.’’

  Türk öğrencilerin İngilizce'yi hızlı öğrenip, çabuk unuttuğunu araştırmaları sonunda belirlediğini anlatan Smith, dil eğitiminde kelimeleri hafızada tutma tekniklerini ise şöyle anlattı:

  Sözcükleri anlamları bakımından gruplandırın ve öyle ezberleyin. Alfabetik sırayla hafızada tutmak zor bir yöntemdir.

  Kelimeleri müzik, resim ya da şarkıyla destekleyin.

  Zıt kelimeleri ezberleyin.

  Kişiselleştirin. İlgili duyduğunuz alanlara yönelik kelimeleri ezberlemek daha kolaydır.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı