Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Kimi isterse o seçilecek

  Hürriyet Haber
  30 Mayıs 2000 - 00:00Son Güncelleme : 30 Mayıs 2000 - 00:01

  TBMM Başkanı Yıldırım Akbulut'un eşi Samia Akbulut, bir son dakika sürprizi yaşanmaması halinde bugün yapılması beklenen Anayasa Mahkemesi'ndeki başkanlık seçiminde kilit isim oldu. Anayasa Mahkemesi Başkanvekili Haşim Kılıç, başkanlık seçimi için heyetin yarın saat 10.30'da toplanmasını kararlaştırdı. Anayasa Mahkemesi'nde oluşan kritik denge nedeniyle, Samia Akbulut seçimde hangi adaya oy verirse o, Türkiye'nin en üst yargı organının başkanı olacak. Ancak Samia Akbulut, bu kilit konumu nedeniyle çok zor bir tercihle karşı karşıya kaldı. Samia Akbulut'un, başkanlık yarışında öne çıkan iki isim, Mustafa Bumin ile Fulya Kantarcıoğlu arasında tercih yapmakta zorlandığı belirtiliyor. Samia Akbulut, Sezer'in başkan olduğu iki yıl önceki seçimde, Bumin ve Başkanvekili Haşim Kılıç ile birlikte hareket etmişti. Ancak, yargı kulislerine bu kez, Cumhurbaşkanlığı seçiminden ötürü Samia Akbulut'un Sezer ve ekibine kırgın olduğu iddiası yayıldı.

  ORTAYA ÇIK Yine aynı kulislere, Samia Akbulut'un Kantarcıoğlu'na, ‘‘Sen hele bir ortaya çık. Sandıkta çıkacak neticeye göre ben düğümü çözen olurum’’ diyerek, seçilmesi için yeterli 5 oyu bulması halinde 6'ncı oyu kendisinin sağlayabileceğinin sinyalini verdiği bilgisi de sızdı. Şimdi, hem Bumin, hem de Kantarcıoğlu taraftarlarınca Yüksek Mahkeme koridorlarında, Samia Akbulut'un desteğini kendi yanlarına çekebilmek amacıyla müthiş bir kulis yürütüldüğü bildirildi.

  4 ADAY VAR Anayasa Mahkemesi'nin 11 kişilik heyetinin oy kullanacağı seçimde başkanlık için 4 aday çıktı. 4 yıl süreyle görev yapacak Anayasa Mahkemesi Başkanlığı için Bumin ve Kantarcıoğlu'nun dışında, Yalçın Acargün ve Ali Hüner de aday oldu. Yeni başkanı belirleyecek 11 üye şunlar: Başkanvekili Haşim Kılıç, asıl üyeler Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ali Hüner, Mustafa Bumin, Mahir Can Ilıcak, Fulya Kantarcıoğlu, Tülay Tuğcu, Ertuğrul Ersoy, Rüştü Sönmez, Sacit Adalı, Yalçın Acargün ve yedek üye Samia Akbulut.

  OY DENGESİ Seçim öncesinde Yüksek Mahkeme'de iki güçlü blok ve nefesleri kesen bir oy dengesi oluştu. Daha önce Sezer'i destekleyen isimler, şimdi Bumin'in etrafında toplandı. Kılıç gibi ‘muhafazakár’ kimliğiyle tanınan Sacit Adalı da Bumin'i destekliyor. Daha önce hep bu ekiple birlikte hareket eden Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Ali Hüner'in de adaylığı düşünmesi ise bu bloğun gücünü azalttı. İki yıl önceki seçimde Sezer için yürüttüğü kulisi bu kez Bumin için yapan Kılıç'ın, Hüner'i adaylıktan vazgeçirip, Samia Akbulut'un da desteğini almak için büyük çaba harcadığı bildirildi. Kantarcıoğlu'nun yanında ise Ilıcak ve Sönmez yer alıyor. Yakın arkadaşı Tuğcu'nun da Kantarcıoğlu'nu destekleyebileceği belirtilirken, Ersoy'un ortada durmaya özen gösterdiği bildirildi. Kendisi de aday olan Acargün'ün ise seçimde çıkacak ilk sonuçlara bakarak Kantarcıoğlu lehine çekilebileceği belirtildi.

  Sezer'i de seçtirmişti

  İki yıl önceki seçimde de yine kilit olarak, kullandığı oyla Ahmet Necdet Sezer'e önce Anayasa Mahkemesi Başkanlığı, sonra da Cumhurbaşkanı olarak Çankaya yolunu açan Samia Akbulut, şimdi de yine kullanacağı oyla yeni başkanı belirleyecek.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı