Gündem Haberleri

  'Kim oluyorsun'

  Rifat BAŞARAN / ANKARA
  23.05.2017 - 21:54 | Son Güncelleme:

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 19 Mayıs’ta kutlama yürüyüşünün yasaklanmasına ve bununla ilgili gazeteye ilan veren Beşiktaş Belediyesi hakkında soruşturma açılmasına sert tepki göstererek, “Sen kim oluyorsun Vali Bey. Asıl toplumun huzurunu bozan sensin” dedi. Kılıçdaroğlu, grup toplantısında özetle şunları söyledi:

  SAVCI TALİMAT ALMAZ

  “19 Mayıs’ta Valilik Beşiktaş Belediyemizin kutlama yürüyüşüne izin vermedi. Bunun üzerine Belediye Başkanımız gazetelere ilan verdi. Toplumu tahrik edici ilan verdi diye hakkında soruşturma açıldı. Sen kim oluyorsun Vali Bey. Asıl toplumun huzurunu bozan sensin. 19 Mayıs kutlamak ne zamandan beri suç olmaya başladı?

  Ne Cumhuriyet gazetesini, ne de Sözcü’yü susturabilirsiniz. Sözcü için sürekli savcı değiştirdiler, sonunda bir savcı buldular, getirdiler, savcı davayı açtı, gözaltı kararlarını verdi. Cumhuriyet savcısı saraydan talimat almaz, yasalara bakar. Savcı, iktidarın maşası olmaz, Sen FETÖ’cü arıyorsan savcı kardeşim, Bakanlar Kurulu’na, AKP Grubu’na, Saraya bakacaksın. AKP Genel Başkanı Tayyip Bey söylüyor: ‘Tayyip Erdoğan’a ne getirdiler de geri döndü. ‘Dönen bir şey yok. Rabbim şahittir’ diyor. Rabbim zaten şahit. Senin ne haltlar yediğini gayet iyi biliyoruz. Türkiye’yi nasıl 15 Temmuz darbe girişimine teslim ettiğini gayet iyi biliyoruz. Peki bunları soruşturacak yürekli bir savcı var mı? Böyle bir savcıyı elde mumla arıyoruz; dürüst, yürekli bir Cumhuriyet savcısı arıyoruz. 15 Temmuz kontrollü darbe girişiminden sonra, bunun da ipliğini çıkaracağız pazara. Herkes tanık olacak buna.

  BÜTÜN SİYASİ AYAK ORADA

  Binlerce mağdur yarattılar. FÖTÜ’cü diye baklavacı, çikolatacı, esnaf, er, erbaş, kaymakam buldular. Hâkim, savcı, vali buldular ama ne hikmetse siyasetçi bulamadılar. Nerede bu darbenin siyasi ayağı? Siyasi ayağını gizliyorlar. Hani komisyon kurulmuştu, TBMM’de. Neden gelip bilgi vermiyorlar? Kontrollü darbe açığa çıkmasın diye. Bugün ağır ağır ipuçları çıkıyor ortaya. Kimin ne yaptığını gayet iyi biliyoruz. 15 Temmuz karşı darbe girişimidir. Bugün Türkiye Cumhuriyeti, bir karşı darbe girişimiyle karşı karşıyadır. ‘FETÖ’nün siyasi ayağı yok’ diyor Binali Bey. Bunu söylerken biz de buna inanacağız sanıyor. Siyasi ayağı var; Saraydan başlayarak AKP Grubuna kadar gelirsen bütün siyasi ayak orada.

  Bir karşı darbe süreciyle karşı karşıyayız. Demokrasiyi falan askıya aldılar. Bugün kuvvetler ayrımı ilkesi yok, demokrasi de şu anda oksijen çadırında. Değerli arkadaşlarım bir parti düşünün, 2001’de kurulsun, seçim bildirgesinde, kendi programında demokrasiden, ahlaktan söz etsin ve bugün 16. yılın sonunda tam bir dikta yönetimi olarak ortaya çıksın.” 

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı