Gündem Haberleri

  Kim ne aldı kim ne verdi?

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Milli Güvenlik Kurulu'nun dün yapılan altı saatlik toplantısından sonra yayınlanan bildiri, hükümet-ordu ilişkilerinde yaşanan gerilimin ardından her iki tarafın görüş ve beklentilerini dengeleyen bir ‘‘Orta Yol Formülü’’ yansıtıyor. Toplantı sonunda, her iki taraf da kendi görüşlerini bildiriye sokmayı başardı.

  ASKER NE İSTEDİ, NE ALDI?

  1- İrtica ile mücadeleden ödün yok

  Askerler, irtica ile mücadele ve bu çerçevede 28 Şubat kararlarının hayata geçirilmesi konusundaki kararlılıklarını olabildiğince kuvvetli ifadelerle kayda geçirdiler. Bildiri, 28 Şubat sürecinden sapma olmayacağını gösteriyor.

  2- Ana tehdit irtica

  Bildiri, PKK terörünün kontrol altına alındığını vurgulayarak, ana tehdidin irtica olduğu görüşüne dayanıyor. Bu haliyle, TSK'nın geçen yıl açıkladığı ‘‘irticanın tehdit sıralamasında bölücülüğün önüne geçtiği’’ yolundaki yeni tehdit değerlendirmesini yansıtıyor. Askerler, tehdit değerlendirmelerini hükümete kabul ettirerek, bir MGK bildirisinde resmen tescil ettirmiş oldu. Hükümet de artık ‘‘Ana tehdit irticadır’’ diyecek.

  3- Hükümetten önemli taahhüt

  Askerler, eskiden beri hassas oldukları irtica ile ilgili mevcut yasaların uygulanması konusunda hükümeti kuvvetli bir taahhüt altına soktular. Hükümet, söz konusu yasaların uygulanmasını savsaklamayacağı, bu konuda kararlılık göstereceği konusunda söz verdi.

  4- Hükümetten bir güvence daha

  Hükümetin irtica ile mücadele için hazırladığı yeni yasa paketini hayata geçirip geçirmeyeceği, asker kesimde tereddütle karşılanmaktaydı. Hükümet, yasa tasarılarını TBMM'den süratle geçireceği konusunda ordu karşısında kendisini bağladı.

  5- Fethullah Hoca uyarısı

  MGK toplantısının en hassas başlıklarından birisi, Fethullah Gülen'i konu alıyordu. Bildiride Gülen'e üstü kapalı, dolaylı ifadelerle değinildi. ‘‘Bazı kişilerce yürütülen faaliyetlerin hoşgörü ile karşılanmasının, bu kişileri cesaretlendireceği’’ yolundaki ifade, asker kesimin metne soktuğu bir uyarı. Bülent Ecevit'in Gülen'e ‘‘hoşgörüyle yaklaşılması gerektiği’’ yolundaki sözleri hatırlandığında, bildiri, bu hoşgörüye son verilmesini istiyor.

  HÜKÜMET NE İSTİYORDU, NE ALDI?

  1- Hükümetin samimiyeti kabullenildi

  Ordu, hükümete bu görüşlerini kabul ettirirken, karşılığında, kendisi de hükümetin irtica ile mücadelede samimi olduğunu kabullendi. Bildiride, hükümetin bu alandaki iradesinin ‘memnuniyetle karşılandığı’ vurgulanarak, hükümetin tutumu övgü konusu yapıldı. Askerin, hükümeti irticayla mücadelede yetersiz gördüğü yolundaki izlenim ortadan kaldırıldı.

  2- Yılmaz'ın kazancı

  Koalisyon ortaklarının irtica ile mücadelede ayrımcı davranılması ve dindar kesimin hedef alınmaması yolundaki bilinen görüşleri bildiride en geniş şekilde ifade buldu. Bu bölümde, Mesut Yılmaz'ın sık sık kullandığı ‘mütedeyyin kitleyi rencide edici beyan ve davranışlardan kaçınılması’ yolundaki görüşlerine, bildiride, neredeyse kendi ifadeleriyle yer verildi. Bu, kuşkusuz hükümet kanadı açısından oldukça rahatlatıcı bir gelişme.

  3- Bir diğer kazanç

  Bildiride, ‘irtica ile mücadelede hukuk dışı davranışlardan kaçınılması, mücadelenin demokrasi ve hukuk kuralları içinde yürütülmesi gereği’nden söz edilmesi, yine hükümet kanadının sıkça seslendirdiği bir çizgiyi ifade ediyor. Bildirinin bu bölümü, Yılmaz'ın Tiflis'e giderken uçakta yaptığı ünlü açıklamayı çağrıştırıyor.


  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı